"Jak víte, na počátku loňského roku jsem musela kvůli zdravotním problémům přerušit svoji sportovní kariéru. Nastalo pro mě asi nejtěžší období v životě. Všechno se tak nějak sešelo a já jsem byla rozhodnutá s biatlonem definitivně skončit. Během té nucené pauzy jsem si uvědomila spoustu věcí, vyčistila jsem si hlavu, odpočinula si a nabrala novou sílu. K mému překvapení začaly zdravotní problémy ustupovat. To byl důvod, proč jsem si řekla, že své rozhodnutí o konci kariéry ještě zvážím," uvedla Koukalová v úvodu prohlášení. 

Snowboardcrossařka Eva Samková po pěti letech získala ocenění Král bílé stopy.
Samková sesadila Ledeckou. Po pěti letech je královnou bílé stopy

Dvojnásobná mistryně světa však zároveň konstatovala, že si po nuceném vyskočení z biatlonového kolotoče uvědomila, kde jsou skutečné hodnoty, které mají pro život smysl a které ne. "Najednou jsem pociťovala radost a štěstí, nepotřebovala jsem vyhrávat závody. Uvědomila jsem si, že sportovní výsledky nebo vidina nějakého pomyslného vítězství nemusí nutně znamenat šťastný a spokojený život," dodala. 

Zdlouhavé rozhodování

To vše ji vedlo k dlouhému, možná až zdlouhavému, rozhodování. "Dnešní krok pro mě není jednoduchý, ale já jsem se rozhodla svoji sportovní kariéru definitivně ukončit. Jsem přesvědčená o tom, že je načase vydat se na další životní etapu, na kterou já už se hrozně těším," vysvětlila Koukalová. 

Zdroj: Youtube

Posledním soutěžním vystoupením Koukalové byl závod Světového poháru s hromadným startem v březnu 2017 v Oslu. Obsadila v něm druhé místo. Olympijskou sezonu pak musela vynechat kvůli potížím s achilovkami a přetížení lýtkových svalů a nezávodila ani v té další.

V období závodní nečinnosti vydala knihu s názvem Jiná Gabriela Koukalová, která mapuje její sportovní život a která v mnoha směrech rozvířila nejen biatlonové vody.

Laura Dahlmeierová
Už nemám žádé cíle. Olympijská vítězka Dahlmeierová ukončila kariéru