„V Hamru na Českolipsku vždy panovala a panuje ukázková spolupráce pořadatelů. Proto hlavně při troše štěstí by se tu mohly uskutečnit třeba i další závody,“ řekl Pecina, jenž pochází ze Sportovního klubu Osečná.

Letošní zima ale našim plochodrážním jezdcům dosud vůbec nepřála. Zatímco v loňském roce byl u nás absolvován rekordní počet závodů na ledě, letos se ještě nejel žádný,“ konstatuje Miloslav Čmejla, moderátor závodů a ústřední propagátor ledové ploché dráhy, a zdůrazňuje, že přípravu na sezonu řešili jezdci různě: ve vzdáleném Švédsku nebo Rusku, což bylo velmi nákladné.

„Dnes se rozjíždí kvalifikace mistrovství světa na třech stadionech. Nutno předeslat, že ze zdravotních důvodů se jí nezúčastní loňský mistr republiky Andrej Diviš a letitý účastník Grand Prix Antonín Klatovský mladší,“ má přehled spíkr M. Čmejla.

V polském Sanoku pojedou Petr Klauz a Jan Klatovský, jako rezerva bude přítomen Martin Běhal. „Zde je největším favoritem mnohonásobný mistr světa a dnes už legendární Rus Nikolaj Krasnikov, který bude chtít i v letošním roce opět získat titul.“

V ruském městě Luchovicy pojedou Jan Pecina a Radek Hutla. „Tady bude největší favorit domácí Igor Kononov,“ zdůrazňuje Čmejla s tím, že v rakouském St. Johannu budou české barvy hájit dva Lukášové: Volejník a Hutla. „K nejlepším ledovým plochodrážníkům zde bude patřit domácí Franz Zorn, který jako jeden z mála dokáže občas porážet dlouhodobě nejlepší ruské jezdce, mezi nimiž jsou závodníci z této ledařské kolébky bratři Dmitrij a Vitalij Chomicevičové.“

Mistři České republiky Pecina a Volejník z Osečné budou o postup do Grand Prix rovněž usilovně bojovat. „Honza Pecina má okolo sebe výbornou partu lidí, která, v případě dobrého počasí, když se dostaví vysoké mrazy, dokáže během několika dní a nocí připravit závodní i tréninkový ovál. Doufejme tedy, že tuto krásnou podívanou, plnou adrenalinu, budou moci zhlédnout i diváci na Českolipsku,“ přeje si moderátor Miloslav Čmejla, který na všech těchto zimních kláních nezapomíná zmínit i mediální podporu Českolipského deníku.