Pořadatelé, v čele s Pavlem Koudelkou, připravili opět několik novinek, které tento podnik posouvají za hranice podobných sportovních akcí v našem regionu. Do programu přibyl vedle dětského orientačního běhu ještě dětský duatlon, čímž byla vyplněna mezera ve věkových kategoriích, a tak nyní lze bez obav zveřejnit, že je závod určen pro všechny bez omezení věku.

Další novinkou byla kvalitní živá hudební produkce, která začala již v průběhu soutěžení a pokračovala i po vyhlášení výsledků. Mezi neúmyslné novinky patřily drobné úpravy tratí a umístění zázemí, jež byly vynuceny okolnostmi a počasím v posledním týdnu. Již nyní ale nutno konstatovat, že i tyto novinky přinesly organizátorům cenné poznatky do dalších let.

Na startovní čáru se letos postavilo rekordních 150 závodníků! Vše začalo již v 10 hodin, kdy se na trať orientačního běhu v prostoru kytlického koupaliště vydali ti nejmenší pod pozorným dohledem svých rodičů. Tento závod probíhá pod záštitou novoborského centra Koblížek, které již druhým rokem přispívá k výrazné orientaci celé akce směrem k rodině.

V 11.30 odstartovalo poprvé v historii také 11 účastníků dětského duatlonu a jejich výkony a nadšení při překonávání nesnadné trati inspirovaly všechny borce připravující se na start hlavního klání.

Ve 13 hodin poslal startovní výstřel všechny nadšence na první porci běhu. Již tradičně se mezi ryzími amatéry a nadšenci míhají i velmi slavná jména a tentokrát to byl především jeden z nejlepších českých běžců současnosti Víťa Pavlišta, jehož výkon byl na běžeckých úsecích v rámci štafety famózní a bude se v budoucnu jen těžko překonávat. Mezi jednotlivci si už od prvního běhu nejlepší pozici vybudoval Lukáš Bureš a v dalším průběhu už jen navyšoval svůj náskok. Sekundovat mu dokázala pouze nejlepší štafeta Nováková Barták, kterou ale nakonec v závěrečném běhu předstihl, a ocitl se tak v cíli první. Překvapením byl skvělý výkon dorostence Ondry Olšara, známého především jako výborného plavce, který byl v cíli na 4. místě v absolutním pořadí včetně štafet.

Mezi ženami sice lepší běžeckou formu předvedla Kateřina Loubková, ale její starší sestra Ivana (obě Eleven Cyklorenova Cvikov) ukázala, že jí perfektně sedí zdejší náročná cyklistická část, a proto zvítězila.

Závod doprovázela parádní divácká kulisa, nebyla nouze o dramatické momenty, stavy vyčerpání i radostné pocity z doběhu, či překonání sebe sama.

Do cíle všem pomáhala skvělá kapela Street'n'Banana, jejíž skočná muzika se rozléhala po okolních lesích a vyhlášení výsledků pak proběhlo v malebném prostředí lesního koupaliště.

Po vyhlášení výsledků rozjela svou show „osmihlavá saň" Cháska, která zpříjemnila odpočinek a relaxaci po závodech. Se západem slunce a dohrávající kapelou skončil i letošní ročník, který nelze hodnotit jinak než jako velmi úspěšný. Na závěr je potřeba poděkovat především nadšeným dobrovolníkům, holkám z Koblížku, sponzorům, občerstvení u koupaliště a mnoha dalším.

Více na webových stránkách http://www.xdk.cz

Vasil Dogaru