Blíží se unikátní sportovní událost. Tisíce běžců, mezi nimi i mnoho účastníků olympijských her, vyběhnou ve středu 21. června v 18 hodin na tratě závodů T-Mobile Olympijského běhu. A pozadu nebude ani Liberecký kraj, v němž se poběží na čtyřech různých místech.

Tři běhy v bronzové kategorii se konají v Bedřichově, Tuhani na Českolipsku a ve Vratislavicích nad Nisou. V Liberci se bude konat závod, který je zařazen do stříbrné kategorie.

Ač se bude běhat na více než osmdesáti místech v celém Česku, budou mít závody jedno společné a to start, který vysílá živě z pražské Stromovky Český rozhlas Radiožurnál.

Poběží i starosta

Trasa v Tuhani je dlouhá 5 km a je jednokolová. Start i cíl je na fotbalovém hřišti místního Sokola Tuhaň, kde je veškeré zázemí (tribuna, WC, občerstvení). Trať povede z 95 % lesem, povrch je měkký (čistá zemina). Zbylých 5 % tvoří asfalt. Součástí programu jsou i dětské závody.

„Pro hlavní závod máme potvrzeno přes padesát přihlášek," informoval Deník starosta Tuhaně Jiří Plecháček, jenž se běhu na 5 km také osobně zúčastní.

Ambasadorem tuhaňského závodu bude Květa Jeriová-Pecková, bývalá československá reprezentantka v běhu na lyžích, trojnásobná olympijská medailistka z let 1980 a 1984.

V Liberci se na start stříbrného závodu postaví bývalá akrobatická lyžařka Nikola Sudová a její mladší sestra Šárka Sudová, která také jezdila „v boulích", vyrazí s partnerem Alešem Razýmem, reprezentantem v běhu na lyžích, na trať v Bedřichově. Tam se mohou poměřit s biatlonistkou Veronikou Vítkovou, stříbrnou medailistkou z olympiády v Soči ze smíšené štafety. A ve Vratislavicích se na trasu dlouhou šest kilometrů chystá běžec na lyžích Dušan Kožíšek.

Tradice běžecké oslavy Olympijského dne začala v Česku před třiceti lety a od roku 2015 se díky propojení se společností T-Mobile výrazně rozšířila. Loni se T-Mobile Olympijského běhu zúčastnilo 50 000 lidí a jako nejlepší běžeckou akci ho ocenil Český atletický svaz. Letos bude účastníků ještě víc.

„Mám radost, že zájem o T-Mobile Olympijský běh každoročně stoupá. Já se chystám letos běžet v Ostravě. Vždyť není lepší způsob než oslavit olympijský den sportem. Připojte se," vyzývá Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.