I se špičkovými týmy se jim daří hrát velmi vyrovnané zápasy. „Jen nám chybí trochu více zkušeností,“ říká Kamil Loněk.

Dá se postup do extraligy juniorů považovat za největší úspěch českolipského basketbalu?
Co se týká mládežnického basketbalu, tak je to v podstatě vyrovnání toho, co dokázala parta okolo Luboše Bartoně (nyní působí v Barceloně – pozn. red.), což už je nějakých dvanáct nebo třináct let. Tehdejší tým také hrál v extralize na úrovni desátého až dvanáctého místa.

Trochu odbočme. Jak je to třeba s největšími úspěchy v dospělém českolipském basketbalu?
Co já si pamatuji, tak v mužích se tu vždy hrála oblastní soutěž. Vždycky byli na špičce a většinou končívali na druhém místě. Až v ročníku 2002 – 2003 se tu hrála třetí liga. Ale jenom jeden rok. U žen to bylo úspěšnější. Hrávaly tu druhou ligu. Naposledy ještě před deseti lety.

Vraťme se k vašemu úspěšnému týmu? Ten loňský postup do extraligy byl spíše záležitostí individualit, nebo týmové práce?
Individuality tu byly, ale rozhodně to byla týmová práce. Ten mladší ročník byl už od začátku nadějný. Bylo vidět, že kluci budou hrát na republikové úrovni. Ten starší ročník se trochu potácel, ale pak, když se kluci dali dohromady, tak přišly úspěchy neuvěřitelným způsobem. Jeden rok v kraji, druhý v lize a nyní v extralize. Jak už se jsem zmínil, byly tam i individuality. Rozehrávač, který nyní hraje v Liberci za Kondory. To byla taková duše týmu. A pak ještě jeden dvoumetrový pivot, který se postupem času vypracoval v úžasného hráče. Bohužel z osobních důvodů sám od sebe skončil.

Co další ročníky. Mají nějaké nástupce?
Bohužel za nimi není žádná velká perspektiva. V těch dalších ročnících už tak kvalitní hráči rozhodně nejsou. Pak dokonce některé ročníky chybí. Takže tenhle úspěch je krátkodobá, ale zároveň výjimečná záležitost.

Jak zatím hodnotíte probíhající sezonu?
V těch minulých sezonách jsme měli i štěstí, že nás nepostihla nějaká zranění či nemoci a mohli jsme v podstatě hrát ve stejné sestavě. Letos nás naopak provázejí různá zranění a nemoci, takže snad jen ve třech zápasech jsme byli kompletní a to nás trochu sráželo. Kdybychom měli o dvě tři vítězství více, byl bych spokojenější.

S přístupem hráčů jste spokojen?
Byly snad jen dva zápasy, za které bych chtěl kluky pokárat, jak k nim přistoupili. Ale jinak je jejich přístup bez problémů.

A herní projev?
Se špičkovými týmy jsme schopni hrát vyrovnané zápasy, které se ale tak tři až čtyři minuty před koncem začínají lámat. V tu chvíli se projeví ty jejich zkušenosti a pak třeba prohrajeme o šest sedm bodů. Mrzí to, ale zároveň vím, že kluci odvedli všechno na maximum.

Myslíte, že se tu zase někdy objeví hráč typu Luboše Bartoně?
Luboš byl zázrak. Takový talent se jen tak nevidí. On tady v České Lípě odehrál například za dorostence poločas, dal čtyřicet bodů a jel hrát do Děčína za chlapy. Je jenom škoda, že nebyl draftovaný v NBA. Myslím si, že by měl větší šanci se tam prosadit než Welsch.

Autor: Alex Neugebauer