Nedávno jsme otiskli článek, ve kterém Bohumil Loubek, předseda triatlonového oddílu TT Cyklorenova Cvikov, hodnotil uplynulou sezonu. Nyní dáme příležitost, aby se k minulé sezoně vyjádřily úspěšné závodnice tohoto klubu Ivana a Kateřina Loubkovy.
Je něco, co vám v minulém roce nevyšlo podle představ?
Ivana: Ano, například x-terra závod v Přední Výtoni, kde jsem jela i přesto, že jsem cítila velkou únavu. Obecně si ale raději nic velkého nepředstavuji, abych nebyla potom zklamaná (smích). Proto, když se nedaří, tak trpělivě čekám na další příležitost!
Kateřina: Na minulou sezonu jsem si nestanovila žádné přesné cíle. Určitě mě ale potěšil výsledek v celkovém pořadí české x-terry a atletická baráž České Lípy o extraligu. Stanovuji si cíl vždy těsně před každým závodem, kdy už člověk může, vzhledem ke všem okolním faktorům, odhadnout výsledek.
Byl to pro vás nejlepší rok v kariéře?
Ivana: Řekla bych, že ano, pokud se dívám na výsledky. Mám již několikátý rok velmi dobrý pocit vždy z celé sezony.
Čemu se budete nejvíce věnovat v tomto roce? Triatlonu, duatlonu, X-terře? Bude něco, co upřednostníte?
Ivana: Určitě dám přednost x-terře a MTB závodům z nějakého zajímavého seriálu, nejspíš Peklo severu nebo Kolo pro život, ale pokud se sejdou termíny, tak jednoznačně X-terra! A na kraji sezony (na jaře a na podzim) čistě běžecké závody a příležitostně atletika na dráze.
Kateřina: Každou závodní sezonu se snažím zkombinovat závody atletické a triatlonové. Pokud je kolize termínů, vzniká trochu problém a jedu ten závod, kde je třeba tzv. „zachraňovat“ situaci. Samozřejmě jsou závody (např. Mistrovství České republiky x-terra Praha Hostivař), které mi absolutně nesedí, a nejen mně, a proto je prostě ze svého kalendáře škrtám a hledám jiný závod.
Co bude vrcholem sezony?
Ivana: Já si nesmím určit vrchol sezony, neboť by mě tato představa asi zničila. Musím sama cítit, jak jsem na tom fyzicky a podle toho se pak rozhodnu. Takto dopředu si neodvážím odhadnout, nejsem schopná se na závod dlouhodobě připravovat. Ráda bych, aby se podařil x-terra závod v Německu a mistrovství republiky v Ostrově, z MTB potom slušné umístění v seriálu Peklo severu a též nějaký pěkný čas na atletické dráze. Je toho asi hodně…
Kateřina: V nadcházející sezoně je pro mě důležité objet potřebný počet závodů české x-terry (bohužel zatím neexistuje jiný seriál terénních triatlonů v Čechách na podobné úrovni) a umístit se co nejlépe v celkovém hodnocení. Nejoblíbenějším závodem se pro nás poslední dobou stala žitavská x-terra, která sice letos nepatří do seriálu české x-terry, ale i přesto se v kvalitní konkurenci pokusíme dobýt ty nejlepší příčky. Uvažujeme i o dalších zahraničních startech v x-terře.
Budete se i nadále zúčastňovat soutěží družstev v atletice?
Ivana: Určitě ano, je to naprosto odlišná atmosféra od x-terry či cyklistiky. Týmové cítění mě nutí běžet co nejrychleji!
Kateřina: Ano, určitě budu chtít opět podpořit ženské družstvo na dráze.
Co se týká vašeho působení, asi nemáte žádný důvod přecházet do jiného týmu?
Ivana: Jsem naprosto spokojená s podmínkami v oddíle, jak s finančními, tak i s podporou ostatních členů. To je velmi důležité!
Kateřina: Náš „rodinný“ oddíl se stále zkvalitňuje a přicházejí nabídky sponzorů, kteří zatím netrvají na prezentaci pouze svého jména. Čili není důvod opouštět náš rodný klub.
V jaké nejvzdálenější zemi jste závodily?
Ivana: V minulém roce na Nový rok jsem se zúčastnila mezinárodního běžeckého závodu na Gran Canaria. Dále dvou mezinárodních běhů v Itálii, v minulých letech též Itálie a Švýcarsko. Letos bych se chtěla polepšit.
Kateřina: Jakožto juniorská reprezentantka silničních duatlonů (triatlonů) jsem měla možnost závodit v USA, Portugalsku, Francii, Itálii, Holandsku. V současné době nám nabízí atletický svaz možnost závodit v cizině. Naposledy jsme se zúčastnily městského běhu v horském italském středisku Biela, kde jsme poměřily síly s evropskými profiatletkami.
Je zimní období jenom o tréninku nebo je možné se zúčastnit nějakého závodu?
Ivana: Zimní období je převážně o nekonečném trénování, kolo, běh a lyže, v rámci možností i posilovna a plavání, ale vše trvá dlouho! Závody maximálně jednou za měsíc a spíš jde o tradici nebo zábavu, takže v rámci tréninku.
Kateřina: V zimě je u nás možné závodit v zimním triatlonu (plavání je nahrazeno lyžemi), letos se díky několika nadšencům v Čechách pořadají čtyři závody a tvoří seriál. Chystáme se je prvně zkusit 19. 1. na Lipně, jinak není problém vybrat si z celoroční nabídky atletických závodů venku, halu ovšem vynecháváme. V našich krajích se taky zúčastňujem závodů na běžkách, což ovšem bereme více jako zábavu.

Další zprávy z regionu najdete zde