„Jelo se mi krásně, nahoře nádhera, jasno, prašan u Čihadel, prostě na fotku. Měla jsem super lyže. Dole mi to sice trochu smekalo, ale hlavně na vrškách mi to jelo bezvadně. Letos jsem jela třicítku a pětadvacítku. Na padesátce budu letos hlavně ostatním fandit a sama se půjdu jen lehce projet. Už mám vlastně najeto 55 kilometrů,“ řekla v cíli vítězka Klára Moravcová, která dodala i pocity z Jizerské padesátky: „Vítězství v jakémkoli závodě, který je součástí J50, pro mě má vždycky velkou váhu, protože se jedná o největší domácí podnik.“

Moravcová také připomenula, že její kvalitní výkon je založený na celoročním tréninku a dřině. Trénuje v období od června do dubna každý den, střídá běhání, posilovnu, kajak a další aktivity, nejvíc kolečkové lyže. A když netrénuje, tak závodí. Už před J50 měla za sebou několik závodů série Ski Classic, například Světový pohár běžců v Novém Městě na Moravě a další. A kolik Moravcová za sezonu najede kilometrů? „Jedu vždycky patnáct až dvacet laufů, tak to jich bude dost,“ dodala s úsměvem.

Týden po J50 startovala v Itálii na 42 kilometrovém laufu klasicky. Tam první den stála na nejvyšším stupni vítězů. A hned následující den vybojovala na stejně dlouhé trati ještě stříbro. O týden později se postavila na start předzávodu Biegu Piastow, který je partnerským závodem SkiTour a koná se na polské straně Jizerských hor, v Jakušicích. Tam absolvovala Memoriál Stanislava Michoně, který nese jméno po polském trenérovi z Jakušic. Na trati dlouhé 15 kilometrů vyhrála. A pak ještě jela noční závod na jedenáct kilometrů. I ten vyhrála. A aby toho nebylo málo, tak si poslední únorový pátek naordinovala šestikilometrovou trať před padesátikilometrovým závodem v Piastowu. Ten ji čekal první březnovou sobotu.

Moravcová by nechyběla ani druhý březnový víkend na největším skatovém závodě ve Švýcarsku, na Engadin Skimarathonu. Ten ale pořadatelé kvůli koronaviru zrušili.

Ilustrační foto futsal
Gazely si vybojovaly divizi. Liberecký klub však postupu možná nevyužije

V plánu má ještě také poslední tři velké závody série Visma Ski Classics. Dva se konají v Norsku, jeden z nich je Birken Beiner (55 km) a další Reistadtoped (50 km). Ten startuje dokonce až nad polárním kruhem. A poslední lauf v sezoně poběží Moravcová ve Finsku. Jedná se o finále Ski Classic, závod s názvem Yllas Levi na sedmdesátikilometrové trati.

Norský Birkenbeinerrennet je zajímavý a mimořádný tím, že ho závodníci musí absolvovat s 3,5 km zátěží na zádech. Musí to ale být předepsaná zátěž, kterou pořadatelé kontrolují a v případě nedodržení penalizují. Doplnit ji do stanovené váhy mohou čímkoliv. Klára, jak prozradil její trenér Jan Hásek, si do batohu dává šrouby.

Po tolika kilometrech a tak kvalitním výkonu by si Klára zasloužila určitě i něco dobrého. Dá si nebo je na sebe a svoji životosprávu přísná? „Snažím se jíst zdravě. Ale mám ráda sladké a třeba knedlo zelo vepřo si před závodem určitě nikdy nedám. Hodně jím těstoviny a maso. Po závodech mám chuť vždycky na něco dobrého, třeba na kus pořádného steaku s bramborem nebo s hranolkama,“ prozradila svoje chutě úspěšná lyžařka.

Démoni (v černém) v Teplicích prohráli.
Démoni proti Teplicím nastoupí bez diváků. Fotbaly mohou pokračovat