Již čtrnáctý ročník soutěže olympijských nadějí ve střelbě ze vzduchových zbraní proběhl ve slovenské Nitře.
Tentokrát přijelo změřit své síly na 330 sportovců z 11 států Evropy a na tuto tradiční sportovní akci bylo vybráno i pět střelců z manušického klubu.
V pátek po příjezdu proběhly prezentace a tréninky. Soutěž probíhala v nové sportovní hale, byly v ní dosti těžké podmínky, zvláště světelné.

Brabcová obhájila prvenství

V sobotu ráno již začal závod naplno. Sportovci byli rozděleni do tří věkových kategorií, do šestnácti, osmnácti a dvaceti let. Tento den probíhala i soutěž družstev. V dívkách do šestnácti let zopakovala vítězství z loňského ročníku manušická Aneta Brabcová nástřelem 394 bodů, za ní se zařadily se ztrátou čtyř bodů Mira Biatovszki z Maďarska a Maria Lazarova z Bulharska. Další příčky již patřily zase Češkám a to Lence Trojákové (domácí klub Dukla Plzeň) a Gabriele Vognarové (SSK Manušice). Třetí manušická dívka Aneta Němcová obsadila třináctou příčku nástřelem 384 bodů. V chlapcích do šestnácti let byl z manušického klubu vybrán Petr Plecháč, kterému nástřel 384 bodů stačil na třetí příčku, kdy se zařadil za dvojici Maďarských reprezentantů István Kapas 388, a Bence Kóródi. Pátou manušickou sportovkyní, která byla vyslána na soutěž, byla Klára Bartošová, který startovala v dívkách do 20 let. I této se sobotní závod mimořádně vydařil a získala bronzovou příčku za Danielou Tuncheva z Bulharska a Sabrina Drinjakovič z Bosny a Hercegoviny.

Družstva prokázala skvělou formu

I v soutěži družstev se zástupcům SSK Manušice dařilo. Aneta Brabcová s Gabrielou Vognarovou byly zařazeny do družstva společně s Lenkou Trojákovou, kdy zvítězily s obrovským náskokem devatenácti bodů před družstvy Bulharska a Ukrajiny. Petr Plecháč bojoval za chlapecké družstvo společně s Davidem Hrčkulákem (Dukla Plzeň) a Františkem Blažkem (SSK Ruprechtice). Tomuto družstvu se podařilo získat druhou příčku za družstvem Bulharska.

V nejstarší dívčí kategorii byla do družstva zařazena Klára Bartošová společně s Janou Lauermannovou (SSK Ruprechtice) a Veronikou Ďurišovou (Dukla Plzeň) i tato děvčata vybojovala zlatý pohár. Za ně se zařadila družstva Srbska a Slovenska.

Druhý den se všechny věkové kategorie spojily v jednu, a tak se v soutěži potkali všichni chlapci a všechna děvčata. Manušickým děvčatům se podařil „malý zázrak“. V této silné konkurenci se tři dívky probojovaly do finále mezi osm nejlepších. Vždyť mezi střelkyněmi byly dvě účastnice LOH v Číně, Desislava Balabanová z Bulharska, v Nitře obsadila 16. příčku, a Dariya Sharipova z Ukrajiny se umístnila na 20. místě. Tyto se tedy do finále nedostaly. Na prvních místech postoupily s nástřelem 397 Ivana Maksimovič ze Srbska a domácí Katarína Grečnarová, za tyto se s nástřelem 395 zařadily Aneta Brabcová, Katarina Bisercic Srbsko, Jana Hyblerová Slovensko, Klára Bartošová a s nástřelem 394 Nina Juvan ze Slovinska a jako osmá Gabriela Vognarová.

Finále, které se střílí po jedné ráně a počítá se na desetiny, bylo při těchto vyrovnaných výsledcích napínané. Do páté rány střílela velice dobře Aneta Brabcová, stahovala dvoubodový náskok jejich soupeřek a vypadalo, že se probojuje ještě na vyšší příčku. Ovšem s šestou ranou přišla chyba. Rána 8,7 ji sesadila z předních příček. Tohoto využila Gábina Vognarová a výborným finálem postoupila z osmé příčky až na třetí. Nakonec zvítězila Maksimovič, druhá příčka patřila Grečnarové a třetí Vognarové, další pozice patřily manušickým Brabcové a Bartošové.

S prvním „velkým“ letošním vystoupením všech pěti manušických sportovců byli trenéři klubu nadmíru spokojeni. Je vidět, že přechod na zimní, vzduchovkovou sezonu všichni zvládli.

Připravují se na další akce

Nyní se již střelci z Manušic připravují na sérii závodů počítaných jako nominační na ME, které se bude konat od 19. 2. do 22. 2.2009 v Praze. Všichni trenéři věří, že manušičtí střelci v nominacích uspějí a budou zařazeni mezi sportovce, kteří budou ČR reprezentovat na tomto šampionátu. Nominace bude těžká, státní trenér může postavit pouze tři střelce v každé kategorii, kdy na ME se startuje v juniorských do 20 let a v dospělých. Proto držme palce juniorům, ale i dospělým střelcům ze Sportovně střeleckého klubu Manušice.