Dva týmy, letos pojmenované Připuštění a Vypuštění, sehrály nepřetržité dvanáctihodinové utkání v košíkové. Kvůli značnému počtu účastníků probíhal zápas v době vrcholícího zájmu paralelně na dvou palubovkách, a proto bylo v součtu odehráno patnáct hodin a skóre překonalo veškeré dosavadní rekordy. Přestože se rozdíl v průběhu blížil bezmála stovce bodů ve prospěch Připuštěných, Vypuštění vložili veškeré zbytky sil do finiše a zvítězili o dva body 1332:1330. Konečný rozdíl byl tedy nepatrný a dle názoru poražených vlastně zanedbatelný.

Pořadatelé ani po důkladném pátrání nezjistili, že by kdy maraton v kolektivním sportu skončil tak těsně, a proto lze bez nadsázky prohlásit, že se v Zákupech psala historie.

Sportovní akce plná pohody a zápolení v duchu fair play přilákala zhruba osmdesát aktivních basketbalistů všech výkonnostních úrovní a mnoho diváků. Nejvíce hráčů a hráček samozřejmě dorazilo z Českolipska, ale početné zastoupení mělo rovněž Liberecko a Středočeský kraj.

V doplňkové dovednostní soutěži ve střelbě košů přes celé hřiště se tentokrát zápolilo o digitální fotoaparát, a některé pokusy byly velmi těsné. Po skončení sportovní části byly kromě putovního poháru pro vítězné družstvo předány také ceny v individuálních kategoriích.

Po sportovní části maratonu následoval společenský večer, zpestřený kulturními vystoupeními účastníků. Těm nejodolnějším vydržely síly až do pozdních nočních či brzkých ranních hodin.

Další informace o občanském sdružení Asociace Amatérských Sportovců Českolipska a o akcích, které pro všechny sportovní nadšence pořádá, lze nalézt na webové stránce www.aasc.cz. Na této stránce se zájemci také budou moci přihlásit k účasti v Tříkrálovém maratonu pod bezednými koši roku 2013.

Velký dík patří sponzorům, bez nichž by se tento organizačně náročný podnik nemohl uskutečnit.

Individuální ceny v kategoriích

NEJLEPŠÍ STŘELEC
Připuštění: Jiří Tesař (125 bodů), Petr Ekrt (104), Michal Šlambor (73).
Vypuštění: Tomáš Onderka (86), Ota Treutner (74), Tomáš Beran / Aleš Dědek (70).

NEJLEPŠÍ STŘELKYNĚ
Připuštění: Lída Hrubešová (57), Gabriela Franceová (43), Jana Raiterová (28) .
Vypuštění: Jitka Lacinová (70), Petra Ekrtová (65), Jana Dvořáková (48).

Michal Prokop