Profilově zajímavou a náročnou trasu připravili pořadatelé klubu SKP Česká Lípa pro další ročník oblíbeného silničního závodu Maraton Žandov, který patří již mnoho let k tradičním akcím cyklistické sezóny na Českolipsku. Tento závod se vždy vyznačoval nelehkými kopcovitými pasážemi a nejinak tomu bylo i letos. Hlavní trasa měřila 90 km a zkrácená pak 50 km, svoji krátkou trasu měly i dětské kategorie.

Peloton cyklistů odstartoval z okraje České Lípy a již v prvním stoupání přes Valteřice začínali odpadat někteří jednotlivci. Vpředu ujížděl osamoceně Miloš Nouzák (Big shock Česká Lípa), ale bylo jen otázkou času, kdy bude pohlcen. Po rychlém sjezdu do Kravař následovala zbrusu nová pasáž závodu, jízda přes Konojedy na Úštěk a prudké, asi 2,5 km dlouhé stoupání na Ostré.

Na úpatí kopce nasadil vysoké tempo Josef Semerád (MS AUTO) a vzápětí ve vrchařském úsilí pokračoval i Aleš Strnad (Colnago Liberec) a Pavel Chotěnovský (MS AUTO). Důsledkem této snahy bylo vytvoření vedoucí skupiny, která měla třináct členů, včetně dojetého Nouzáka.

Nástup ve stoupání nezachytil nikdo z týmu Bohemie Nový Bor. Uprchlíci začali dobře spolupracovat a v krátké době si vypracovali dostatečný náskok. Po členité a technicky náročné pasáži přišlo stoupání z Kravař na Modrý vrch, kde se pokoušela odjet dvojice kvalitních vrchařů Živný (Stevens Ml. Boleslav) a Strnad.

Dvojice si vytvořila malý náskok, ale proti spolupráci zbylých členů vedoucí skupiny, kteří se z kopce a po rovině prostřídali ve vysokém tempu, neměli šanci. Bylo zřejmé, že o vítězi rozhodne těžké tradiční cílové stoupání na Bořetín.

Závěrečná pasáž závodu maximálně vyhovovala vrchařům, majitelům štíhlých a drobných postav – pro absolutní prvenství si dojel jednoznačně nejsilnější muž na trati Aleš Strnad a za ním pak po jednom dojížděli po zhruba dvou a půl hodinách nelehké práce a závodního vypětí ostatní.

Napínavý vrchařský spurt do posledního centimetru v přímém souboji o druhé místo v kategorii do 49 let svedli Josef Semerád a Jiří Kopeček (Bike sport Ústí n. Labem). Českolipskému cyklistovi se podařilo druhé místo vybojovat o šířku galusky.

Výsledky

Muži do 29 let: 1. A. Strnad (Colnago Liberec), 2. M. Živný (Stevens Ml. Boleslav), 3. P. Ševčík (Turnov), 5. M. Svoboda, 6. M. Troiak (oba MS AUTO)

Muži do 39 let: 1. V. Mužík (All training Kladno), 2. A. Verba (Kolokrám Svijany), 3. M. Nouzák (Big shock Č. Lípa), 4. M. Daňko, 5. P. Chotěnovský (oba MS AUTO)

Muži do 49 let: 1. V. Holub (Ski Paudera), 2. J. Semerád (MS AUTO), 3. J. Kopeček (Bike sport Ústí n. L.)

Muži do 59 let: 1. D. Homolka (Bohemie Nový Bor), 2. R. Selle (SKP Česká Lípa), 3. M. Hanus (MS AUTO)

Muži nad 60 let: 1. J. Koloc (ACC Ml. Boleslav), 2. Z. Posejpal (SKP Česká Lípa), 3. F. Diviš (Česká Lípa)

Junioři: 1. R. Laci (MS AUTO)

Ženy do 34 let: 1. J. Dubnová (KC Kooperativa Liberec)

Ženy do 49 let: 1. D. Svobodová (Hmyzáci)

Ženy nad 50 let: O. Kykalová (SKP Česká Lípa)

Horská kola: 1. L. Knap (Česká Lípa)

Děti 7-10 let: 1. N. Pekárková (Bohemie Nový Bor), 2. A. Kvapilová (MS AUTO), 3. M. Vlasáková (SKP Česká Lípa)

Děti 11 - 14 let: 1. M. Vild (SAC Bělá p. Bezd.), 2. J. Vlasák (SKP Česká Lípa)

Děti do 7 let: 1. M. Kopecká, 2. N. Kopecká (obě Česká Lípa).

Autor: Josef Semerád