Do dvou věkově rozdílných tříd se přihlásilo téměř 400 jezdců z celé Evropy, a proto mezinárodní automobilová federace FIA rozhodla uspořádat kvalifikační závody o postup do finále. Jednotlivé závody se jedou na třech autodromech současně tento víkend. Západní region se schází ve francouzském Salbris a severní část Evropy míří do belgického Genku.

Střední Evropa se sejde v Sosnové u České Lípy. Celkem 147 jezdců dvou věkových kategoriíse sejde, aby bojovali o 22 (ve třídě KF2) a 26 (v juniorské KF3) postupových míst do finálových závodů. Česká Lípa přivítá jezdce centrálního regionu z Itálie, Německa, Rakouska, Řecka, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Chorvatska, Polska a Ukrajiny. Jedenáctou zemí je Česká republika. Největší zastoupení má Itálie (58) jezdců a Německo (47).

Českou republiku reprezentuje 8 mladých pilotů, Jsou to Jiří Forman, Matěj Parma, Lukáš Vrečka, Michal Fousek, Adam Janouš, Jan Midrla, Radim Maxa a Jiří Doubek. Naši závodníci mají velkou naději vybojovat postupová místa, mají spoustu zkušeností z mezinárodních závodů z Čech, Německa i Itálie. Bitvy o evropské body jsou však pro mnohé velkou neznámou. Pro většinu fanoušků jsou tato jména neznámá, polovina z českých jezdců jsou však již velmi zkušení jezdci.

Závody začínají již ve čtvrtek odpoledne volnými tréninky. Program je naplněn až do sedmé večerní hodiny. Pátek vypadá téměř stejně, volné tréninky končí v jednu hodinu a po polední přestávce začínají měřené tréninky, které rozhodují o postavení na startu kvalifikačních jízd.

Sobotní program začíná warm upy a kvalifikačními jízdami. Jezdci jsou rozděleni do skupin a bojují v několika rozjížďkách o postup do nedělního finále. Finálových míst je 34 v každé třídě, takže boje budou nelítostné a každý bod z kvalifikací bude mít cenu zlata. Nedělní program vrcholí v půl druhé finálovými jízdami.

Pokud chcete sledovat hvězdy formule 1 od počátečních kroků, přijďte se podívat na následovníky Brita Lewise Hamiltona, a Poláka Roberta Kubicy, nedávné vítěze motokárových závodů. Ve čtvrtek, v pátek a v sobotu je vstup na autodrom zdarma.