Od 4. června viděli fanoušci tenisu u Mácháče spoustu zajímavých zápasů a antukový tenis na špičkové mezinárodní úrovni, reprezentovaný hlavně Slovenkami Schmiedlovou, Kužmovou, Škamlovou a běloruskou fedcupovou finalistkou Lapkovou.

Zvýšení dotace na 25 tisíc amerických dolarů se příznivě promítlo v lepší konkurenci než na původně plánované patnáctce.
Škoda, že až na devatenáctiletou Nasťu Zaryckou ze Sparty se výrazněji neprosadily další české hráčky, zejména liberecká Petra Krejsová, která necelý týden po vyřazení v osmifinále u Máchova jezera dosáhla na trávě v Nizozemsku svého životního úspěchu vyřazením bývalé světové jedničky Srbky Jankovičové v turnaji WTA Tour.

Zklamáním bylo vyřazení brněnské naděje Pantůčkové v prvním kole i nezdary nasazených kvalifikantek Kolodziejové, Źovincové, které se nedostaly do hlavní soutěže.

Turnaj se povedl i po společenské stránce zásluhou obětavého ředitele Ronalda Wawrečky, jeho nejbližších spolupracovníků, sponzorů, Českého tenisového svazu, města Doksy a Libereckého kraje. A také díky patronům – sourozencům Heleně a Cyrilovi Sukovým, mnohonásobným grandslamových šampionům v deblech, kteří iniciovali pohlednou hodinovou exhibici v mixu, ve které zdolali 7:6 čtyřnásobnou vítězku granslamových dvouher Hanku Mandlíkovou se 43letým Bohdanem Ulihrachem, bývalým 22. hráčem světa.

Do ochozů starosplavských kurtů si našly cestu stovky fanoušků.

Vítězka letošního ročníku, 22letá Slovenka Anna Karolina Schmiedlová, se nechala po svém triumfu slyšet. „Prožila jsem tady hodně příjemný týden. Zápasy byly sice těžší než před týdnem v italském Grado, kde jsem rovněž vyhrála stejně dotovaný turnaj. Ale tady to bylo takové rodinné, s českými pořadateli je dobrá domluva, navíc pěkné letovisko, příroda. Ráda se sem vrátím, když mým cílem je návrat do první stovky světového žebříčku," prohlásila přemožitelka Venus Williamsové, Wozniacké a dalších světových hráček z minulých let.

Jaroslav Přibyl