Zatímco domácí hráčky se začaly potýkat s nemocemi, soupeřky přijely v nejsilnější sestavě. Tělocvična na Slovance se stala svědkem letošního prvního vzájemného měření sil družstev, které aspirují na první místo v průběžné tabulce.

První zápas byl od počátku velmi vyrovnaný. Domácí basketbalistky si sice vybudovaly mírný náskok, ale zákupské soupeřky jej dokázaly v poslední čtvrtině smazat a v infarktovém závěru se sportovní štěstí přiklonilo na jejich stranu a zápas vyhrály nejmenším možným rozdílem jednoho bodu. Ve tvářích českolipských žákyň se objevily i slzy, ale musely si zpytovat jen své svědomí, protože vývoj zápasu měly jen ve svých rukou a neproměněné trestné hody je pak mrzely ještě více.

Ale na smutek nebylo mnoho času, protože už za 15 min. se nastupovalo k odvetnému zápasu. Ten začaly domácí hráčky ve velkém stylu, kdy 1. čtvrtinu vyhrály 20:10. V této době byla na lavičce domácích pohoda.

Ve druhé čtvrtině však českolipandy neuvěřitelně promarnily slibný náskok a rázem bylo ze zápasu opět drama. Hostující hráčky ze Zákup se rychle dostaly zpět do zápasu a utkání spělo do nervy drásajícího finále. Čtvrtá část hry se začala za nerozhodného stavu a opět to byl boj o každý balon a každý metr palubovky. Na konci zápasu se však sportovní štěstí otočilo čelem k domácím a ty za velké podpory přihlížejících rodičů a diváků dotáhly zápas do vítězného konce.

V neděli cestovalo družstvo mladších minižákyň k dalšímu turnaji, tentokráte do Liberce. Zde je čekaly týmy, které vyhrály úvodní turnaje konané v říjnu.

V této kategorii se ještě nerozlišují dívčí a chlapecké týmy. Proto byly soupeřem českolipských děvčat chlapecké týmy z Liberce a Litoměřic. Jako první se postavili na plochu haly, kde se hraje i první liga basketbalu mužů, liberečtí Kondoři. Děvčata se pustila neohroženě do souboje s ambiciózním týmem mohutně povzbuzovaným domácím publikem a bohužel, co je velmi smutné, i rozhodčím.

Je zarážející, že rozhodčí je ochoten se snížit k tak viditelnému protěžování domácího týmu. U takto malých dětí, kteří se basketbal teprve učí, by k tomu docházet určitě nemělo. Ale rozhodčí je pánem na hřišti a co on řekne, ukáže a nahlásí, je pravda. Přes toto očividné nadržování domácím odehrála českolipská děvčata velmi vyrovnaný zápas, který pro ně skončil sice prohrou, ale pouze o 5 bodů a to je při výše popsaných podmínkách spíše morální vítězství.

Na velké truchlení ani radování nebyl čas, protože po 15 min. čekal na českolipské basketbalové slečny další klučičí soupeř, tentokrát z Litoměřic. Celý zápas se děvčata snažila dokázat, že basket hrát umí. Byla pro Litoměřické zdatným soupeřem, který je nenechal vydechnout a vedení se po celou dobu přelévalo z jedné strany na druhou.

Bohužel se na malých baskeťačkách začala projevovat přicházející chřipková epidemie (únava a přicházející nemoc oslabila několik hráček a nedovolila jim do konce zápasu nastoupit) a do poslední čtvrtiny už nastupovalo jen torzo původní základní pětice bez možnosti střídání. Přesto děvčata bojovala jako „lvice“ a do posledních okamžiků zápasu udržovala naději na vítězství.

Pak však dostala smolný koš a v následném posledním útoku před koncem zápasu se na jejich ruce už přilepila nervozita a i sportovní štěstí se obrátilo zády, proto nešťastně prohrála o jeden bod. I takové zápasy se stanou. Je potřeba děvčatům poděkovat za předvedený výkon a popřát nemocným brzké uzdravení.

TJ DDM Česká Lípa - TJ ASPV Zákupy 32:33 (9:3, 17:11, 23:20)
Body CL: Grobarčíková 10, Ondřejková 7, Lačná 4,Vávrová 4, Vaněčková 3, Keslerová 2, Brejchová 1, Pinkavová 1, Chrastilová, Kuželová, Mihalová, Špoulová, Stejskalová, Musilová, Tichá, Skočovská, Majorová, Kasalová.
Body Zákupy: Kohoutová 11, Hozáková 10, Toráňová 9, Miklovičová 2, Reschová 1. Fauly: 20-33. Šestky: 37/6-25/7.
TJ DDM Česká Lípa - TJ ASPV Zákupy 55:52 (20:10, 30:34, 42:42)
Body CL: Vávrová 15, Keslerová 10, Stejskalová 7, Vaněčková 6, Grobarčíková 5, Lačná 4, Musilová 4, Kuželová 2, Brejchová 2, Chrastilová, Ondřejková, Mihalová, Špoulová, Tichá, Pinkavová, Majorová, Skočovská Kasalová.
Body Zákupy: Kohoutová 13, Hozáková 12,Toráňová 8, Reschová 5. Fauly: 12-23. Šestky: 26/11-12/2.
TJ DDM Česká Lípa – Kondoři Liberec 31:36
Body CL: Pinkavová 7, Ondřejková 6, Grobarčíková 4, Keslerová, Vaněčková, Lačná 3, Kasalová, Bretová 2, Majorová 1, Kuželová, Brejchová , Chrastilová, Otavová, Pejšková. Fauly: 21-13.
TJ DDM Česká Lípa – Slovan Litoměřice 22:23
Body CL: Brejchová 6, Lačná, Bretová 4, Keslerová 3, Grobarčíková, Pejšková 2, Ondřejková 1, Pinkavová , Vaněčková, Kasalová, Majorová, Kuželová, Chrastilová, Otavová. Fauly: 8-18

Autor: Tomáš Čmuchálek