To jsou známé informace, jež potvrzují dvanáctiletou tradici této akce na autodromu v Sosnové. Letos poprvé se ale představí i účastníci nejtěžšího maratónského automobilového závodu planety, a to Rallye Dakar. Do Global Assistance Racing Arény v Sosnové je přiveze projekt RallyeEvent, který nabízí zážitky v rally vozech při akcích i pro laickou veřejnost a firmy.

Hvězdy z rally, Dakaru, i z oblak

Aleš Loprais je velmi dobře známý automobilový závodník, který Českou republiku a InstaForex Loprais tým pravidelně reprezentuje na Rallye Dakar, ale také třeba na Silk Way Rally. Na Rallye Dakar patří každoročně mezi ty největší adepty na stupně vítězů, a tak také on jednoznačně patří mezi mistry volantu.

Pořadatelům XII. Global Assistance Setkání mistrů je ctí, že jej mohou letos v Sosnové přivítat stejně jako sedminásobného účastníka Rallye Dakar a držitele mezinárodní ceny Fair play za záchranu lidského života, motocyklového závodníka Davida Pabišku.

Představovat jediného pravidelného účastníka mistrovství světa rally ve voze WRC a mistra světa JWRC Martina Prokopa by bylo nošením dříví do lesa. Jipocar tým přiveze do Sosnové svůj Ford Fiesta RS WRC, za jehož volantem se objeví i Štěpán Vojtěch.

Motocyklový závodník David Pabiška.RallyeEvent ale do Sosnové vyslal ještě dalšího svého zástupce, kterým bude jeden z nejlepších českých leteckých akrobatů a účastník Red Bull Air Race Martin Šonka. Tento letecký akrobat a vojenský pilot letounu JAS-39 Gripen se pyšní titulem vicemistr světa kategorie Unlimited z roku 2011 a je současně úřadující čtyřnásobný mistr České republiky v letecké akrobacii kategorie Unlimited, vítěz mezinárodních soutěží Aerobatic Freestyle Challenge 2012, Elite Aerobatic Formula 2012 a mnoha dalších.

V současné době se naplno připravuje na nadcházející sezonu světové série Red Bull Air Race, která začíná na konci února 2014 prvním závodem v Abu Dhabi a Martin je jediným Čechem, který v této soutěži elitních pilotů závodí.

Šonka si v letošním roce v Sosnové obhlídne terén, kde by mohl v budoucnu předvést své umění naživo nad hlavami diváků. Stejně jako ostatní hosté projektu RallyeEvent, bude i Martin Šonka připraven v Sosnové při XII. Global Assistance Setkání mistrů rozdat autogramy fanouškům.

Exhibiční závod dvojic

Jmenovaní mistři volantu, řídítek a kniplu akrobatického letounu, se v rámci programu XII. Global Assistance Setkání mistrů představí také v exhibičním závodu dvojic s upravenými vozy Peugeot 206 RC, které pro své akce používá RallyeEvent.

Předposlední listopadový víkend, 23. a 24. listopadu v Sosnové u České Lípy XII. Global Assistance Setkání mistrů tak nabízí další lákadlo pro motoristické nadšence a další důvod k návštěvě jedné z posledních akcí letošního roku.

Super buggy

Tradičně oblíbenou kategorií jsou rallycrossové a autokrosové speciály. Ty přivezou z Německa zástupci silného týmu Münnich Motorsport, který závodí nejen ve špičkovém rallycrossu, ale například také v okruhových závodech LeMans series. Nejrychlejší muž posledních ročníků Setkání mistrů Němec Marc Basseng přijede se Škodou Fabia MK I v nejvyšší rallycrossové specifikaci Super cars,

René Münnich představí novější variantu Škody Fabia MK II a nejrychlejší Čech v evropském rallycrossu Pavel Koutný odstartuje s krásným a silným Fordem Fiesta. Tři rallycrossové šestnáctistovky Škoda Fabia se představí v kategorii rallycross Super 1600. Za jejich volanty budou Němka Mandie August, Pavel Wimmer a Stanislav Šusta.

Plameny budou plivat nádherné a supersilné buggy nestora českého automobilového sportu Jaroslava Hoška, který je pravidelným účastníkem Setkání mistrů a fanoušci jej milují. Doplní jej super buggy Tomáše Pospíšilíka, Jana Smrže a Jakuba Kubíčka. Mnohem menší, ale o to hbitější a divácky oblíbené kartcross buggy osedlají Tomáš Gomzjakov, Ondřej Šlechta, Miloš Neumann.

Mnoho slavných jezdců současnosti i doby nedávno minulé navíc bude v Sosnové i mezi hosty. Mistry volantu tak budou moci potkat diváci i na tribunách a v servisním zázemí.

Mistra světa JWRC Martin Prokop.Za všechny jmenujme například Břetislava Engeho, Josefa Michla, Petra Krejbicha či Václava Pecha staršího. Dvojice legendárních soutěžních jezdců osmdesátých let Leo Pavlík a Karel Jirátko budou hosty při české premiéře nového soutěžního vozu Opel Adam R2, která proběhne právě při XII. Setkání mistrů stejně, jako představení projektu Rallye Event, kde mezi hosty nechybí dakarští vlci Aleš Loprais, David Pabiška, ale ani soutěžák z mistrovství světa Martin Prokop, či excelentní letecký akrobat Martin Šonka.

V kategorii soudobých rally se mohou diváci těšit na jména jako například Martin Prokop (Ford Fiesta RS WRC), Roman Kresta (Škoda Fabia WRC), Václav Pech jun. (MINI John Cooper Works WRC), a samozřejmě i na další skvělé soutěžní jezdce.

V kategorii historických rally potěší například účast Itala Giuseppe Volty (Lancia037), Jiřího Kalisty (Subaru Legacy RS) či Emila Trinera (Škoda 130 LR). V rallycrossu patří mezi nejzářivější hvězdy Marc Basseng (Škoda Fabia MKI), Rene Munnich (Škoda Fabia MkII) a zástupe české špičky rallycrossu Pavel Koutný (Ford Fiesta MK7). Silné Super buggy přivezou do Sosnové například autokrosaři Jaroslav Hošek (Mitsubishi), Jan Smrž (Ford Cosworth) nebo Tomáš Pospíšilík (BMW 2,5).

XII. Global Assistance Setkání mistrů startuje již tuto sobotu 23. listopadu a hlavní program pro diváky je připraven na neděli 24. listopadu.

Více informací a ceny vstupného sledujte na webových stránkách www.autodrom.cz či na facebooku.

Petr Eliáš