Žákovské naděje z Libereckého kraje a blízkého okolí se sešly k tradičnímu závodu Pomerančový mítink v hale v Jablonci nad Nisou.
Tradice tohoto závodu byla loni přerušena. Ne snad pro to, že by se pořadatelům nechtělo pořádat, naopak, práce měli víc než jindy, probíhala totiž rekonstrukce zdejší atletické haly. A právě Pomerančový mítink nově rekonstruovanou halu otevíral. Hala se opravdu podařila. Vzniklo dílo, které mohou Jabloneckým závidět oddíly v celé republice.
Po slavnostním zahájení, kterého se zúčastnila řada významných hostů, se začalo bojovat o pomeranče, tyčinky Corny, ale ještě víc o kvalitní výkony a umístění. Jako i v minulých letech zde převažovali mladí atleti z Libereckého kraje, ale byly zde zástupci dalších oddílů z ČR a také skupina kvalitních závodníků ze sousedního Polska. Pěkné prostředí a kvalitní konkurence, stejně jako hlad po závodech po první části zimní přípravy, hnaly závodníky k výkonům, na které se někdy chodí spíše na starší kategorie. Jediné, co se některým účastníkům nemuselo líbit, byla věta hlasatele: „Pan Málek má jistě radost“, což znamenalo, že na stupně vítězů jde zase někdo z AC Česká Lípa. Ale toto trochu stereotypní opakování oné věty jistě předsedovi českolipského atletického oddílu ani dalším zúčastněným trenérům z České Lípy, nemohlo vadit.
Velice zajímavou disciplínou byl skok vysoký dívek, ve kterém naše Lucka Kalousková, svěřenkyně předsedy a trenéra Romana Málka, získala velice pěkné druhé místo. Na vítězství tentokrát pomýšlet nemohla, neboť to měla „předplacené“ Magda Nová z Lovosic. Tato patnáctiletá dívka, kterou trénuje Miroslav Pavlík, překonala letos již potřetí český rekord své kategorie, tentokrát již výkonem 183 cm, a splnila i limit na MS juniorů, což je o dvě kategorie výš, než kam patří.
Výška přinesla Českolipským ještě jednu radost, když druhé místo vybojoval v novém osobním rekordu – 170 cm – Jan Brůček. Na nejvyšší stupínek se postavil další svěřenec Romana Málka Michal Šenfeld, a to v běhu na 60 m. Tuto trať zdolal za 7,45 s. I druhé místo putovalo do České Lípy zásluhou Karla Hromka, čas 7,64 je jeho novým osobním rekordem, stejně jako výkon 10,70 s na 60 m překážek, který ho vynesl na třetí místo. Toto byly nejvýraznější úspěchy v kategoriích staršího žactva.
V mladším žactvu potvrdila všestrannost a vysokou výkonnost Veronika Süssnerová, která vyhrála vrh koulí a 60 m překážek, druhá byla v běhu na 300 m Štěpánka Rutteová a kolekci doplnila Markéta Málková třetím místem v běhu na 60 m.
Mezi chlapci vybojoval první místo Hynek Bárta v běhu na 300 m a 2. místo v běhu na 800 m.
V nejmladším žactvu byla vypsána jediná disciplín, a to čtyřboj, který se skládal ze 60 m, dálky, hodu plným míčem a běhu na 300 m. Nakonec však pořadatelé vyhlašovali i jednotlivé disciplíny, a tak si různé stupínky nejprve vyzkoušela elévka Ivana Reicheltová, která se nakonec umístila celkově na druhém místě, kdy ji od prvního dělilo jen devět bodíků.
To Míša Mrázková zvolila poněkud konzervativnější postup. Vyzkoušela si nejvyšší stupínek, zalíbil se jí, a tak už mu zůstala věrná ve všech disciplínách až do celkového vyhlášení kategorie. Připočteme-li další pěkné výkony ostatních závodníků a další umístění těsně za stupni vítězů, potom nezbývá, než na závěr konstatovat, že „pan Málek má jistě radost“. No jo, můžete se potom divit, že se hlasatel opakuje?
A co dál, když se českolipským atletům tato halová sezóna tak pěkně rozjíždí? Již tuto sobotu, 15. prosince, se ve cvikovské Sokolovně koná třetí ročník Cvikovské laťky. Začátek je v 9 hodin a vzhledem k tomu, že je na Českolipsku několik výškařů, kteří se ve své kategorii tlačí do české špičky a řadě dalších se jim snaží šlapat na paty, lze očekávat kvalitní soutěž.
Takže pokud ještě nemáte na sobotu plány, můžete přijít fandit a obdivovat výkony výškařů.