Zúčastnila se ho i skupina atletů AC Česká Lípa, která odjížděla s medailovými ambicemi a nutno dodat, že naplnila ještě o něco lépe, než se čekalo!

Jejich nejúspěšnější disciplínou byl disk žen. Veronika Süssnerová i Týna Čechlovská v této kategorii letos moc soupeřek, které by je dokázaly ohrožovat, nenašly, což potvrdily i v neděli na Kladně. Tentokrát byla úspěšnější juniorka Kristýna Čechlovská, která rozhodla hned prvním pokusem, který měřil 44,41 m.

Veronika Süssnerová začala výkonem zhruba o metr kratším a v následujících pokusech přidávala až na konečných 43,94 m, za které brala stříbro. Na zbytek republiky zbyl jen bronz. Ten si odvezla za 42,50 m Barbora Tichá z Chrudimi.

Ještě před diskem navíc absolvovala Kristýna Čechlovská hod kladivem a i tady si nevedla špatně. Nakonec obsadila čtvrté místo dobrým výkonem 49,08 m.

Zlatá Hrochová

Velkou radost také přinesla nejdelší běžecká disciplína: běh na 5000 m žen. Na počátku se oddělila sedmičlenná skupina, ve které měla Česká Lípa dvojnásobné zastoupení, a to Terezu Hrochovou a Štěpu Bisovou. Skupina se postupně zmenšovala, neboť jednotlivé závodnice nestačily nasazenému tempu, až 500 m před cílem zůstaly na čele Eliška Auersvaldová z Čáslavi a Tereza Hrochová z České Lípy. Ale za dalších 100 m ani to již neplatilo, neboť Tereza při vběhnutí do posledního kola měla asi třímetrový náskok, a ten nekompromisně navyšovala, takže cílem probíhala nikým neohrožovaná, ve výborném osobním rekordu 18:24,53 min.!

Velmi dobře si vedla i nejmladší účastnice tohoto běhu, dorostenka Štěpa Bisová. Zhruba po dvou kilometrech se sice neudržela vedoucí skupiny a z rychlého tempa musela trochu slevit, ale pořád běžela velice slušně a odměnou ji bylo šesté místo a kvalitní osobní rekord 19:32,31 min.

Další disciplínou, na kterou českolipští trenéři upínali pozornost, byl skok vysoký mužů. Zde nastoupil letošní juniorský mistr ČR Josef Adámek, který svedl napínavý souboj o titul s kolínským Matyášem Daleckým, dvojnásobným mistrem ČR z předchozích let.

Adámek bojoval

Přestože Adámek výborně bojoval a k osobní rekordu chybělo jen velmi málo, nakonec na zkušenějšího soupeře nestačil. Dalecký získal titul i do třetice výkonem 211 cm a Josef Adámek vybojoval krásné druhé místo výborným výkonem 208 cm. Přes dva metry se dostal ještě třetí Jan Štěpánek ze Svitav, ale ten sledoval souboj o zlato z uctivé vzdálenosti 202 cm.

Další účastníci zde již byli spíše získávat zkušenosti, ale je velice dobré, že mají takovou výkonnost, která jim umožňuje start na vrcholných domácích soutěžích.

V kouli mužů to byla hned dvojice atletů, a to Miroslav Špaček, který obsadil deváté a Jan Effeler desáté místo. Hned ve dvou technicky náročných disciplínách startoval Patrik Stupka. Jak ve skoku o tyči tak i v oštěpu obsadil shodně třinácté místo.Josef Adámek (vlevo).

Skvělé sedmé místo

Velice lichotivé je i postavení českolipského klubu co do zisku medailí. AC Česká Lípa obsadil vynikající sedmé místo za třemi silnými pražskými kluby, Brnem, Plzní a Pardubicemi, tedy za oddíly, které v této kategorii čerpají z výhody, že k nim přicházejí vysokoškoláci za studiem.

O nadcházejícím víkendu čekají na českolipské borce soutěže družstev, a to v sobotu v Jablonci juniorská družstva, v neděli se koná v Liberci krajský přebor družstev dospělých.

Autor: Miloslav Sviták