Narozdíl od jmenovaných sportů však v parkúrovém skákání je potřeba se nejenom soustředit na sebe, ale také (a hlavně) i na svého koně. Závodník může být skvěle připraven psychicky i fyzicky, ale pokud je kůň nesvůj, může to zhatit jeho dobré vyhlídky na úspěch.

Parkúroví jezdci z Brenné se sice zatím těch velkých závodů neúčastní, ale už teď pomalu získávají zkušenosti k tomu, aby jednou na těch velkých podnicích uspěli. K tomu je samozřejmě potřeba mít kvalitní zázemí a to si teď milovníci koní z Brenné postupně budují. „8. května jsme se osamostatnili od TJ Jezdec Dobranov a vytvořili jsme si vlastní klub JK Brenná,“ říká na úvod Šárka Fáberová, ekonomka jezdeckého klubu.

Hlavní iniciativa k osamostatnění vzešla především od dětských členů bývalého klubu. „V podstatě během 14 dnů jsme založili nový klub a to právě díky pomoci dětí a posléze jednoho mecenáše, kterému vlastně tyto prostory v Brenné patří a otevřel nám tzv. dveře,“ říká Ladislav Sztazs.

„Pro nás je nejdůležitější, že máme střechu nad hlavou a hlavně možnost, kde ustájit koně. Teď to tu krok po kroku dáváme dohromady. Snažíme se to tady opravovat, dělat ohrady, zkrátka to tu zkulturnit. Děti tu mají větší možnosti než v Dobranově. Více se zúčastňují různých akcí a posléze mají větší příležitost pracovat s koňmi a to je myslím to nejdůležitější.“

Aby se klubu dařilo, je samozřejmě důležité, aby mezi členy panovaly dobré vztahy. „Jsme tady bezva parta a i to přispívá k tomu, že mě ty koně nepřestávají bavit. Zároveň to také beru i jako odpočinek od ostatních věcí. Jako třeba od školy,“ přiznává 15letá Štěpánka Šimková. Mladá jezdkyně má za sebou zatím jediné závody (s koněm Šanym) a rozhodně se neztratila. Skončila na sedmém místě. „Věřím, že jednou dosáhnu nějakého vítězství.“

To o dva roky starší Veronika Homolková už má za sebou spoustu vítězství. Nejvíce se jí dařilo na tzv. Hobby závodech v Dobranově, kdy se třikrát za sebou umístila na prvním místě ať už s koněm Marvelem či Guliverem. První příčku obsadila i na Hubertově jízdě v Sušici s koněm Sissi. A v jejích medailových umístěních bychom mohli dále pokračovat. Její úspěchy jsou logickým vyústěním šestileté práce s koňmi.

Svou lásku ke koním by chtěla později „proměnit“ i v práci „Ráda bych se jednou věnovala hypoterapii.“ Štěpánka Šimková by také chtěla, aby jednou koně hráli důležitou roli v jejím zaměstnání. „Do budoucna bych se chtěla dostat k pražské jízdní policii.“ To však není její jediný sen. „Ráda bych se jednou starala o svého vlastního koně.“

Zatím se stará o ty, které jsou v tuhle chvíli v Brenné ustájeny. V druhé půlce prázdnin se jako většina ostatních zúčastní týdenního trempinku s koňmi pod vedením zkušeného „koňáka“ Miroslava Koubka-přezdívaného Johny. „A jezdecký rok samozřejmě ukončíme klasicky Hubertovou jízdou,“ doplňuje Ladislav Sztazs.

Na závěr můžeme doplnit další členy oddílu a jejich některé z mnoha úspěchů: Petra Povýšilová – 1. místo – Hubertova jízda v Heřmaničkách (kůň Bressia), Soňa Nováková – 1. místo – Hobby závody Dobranov (Marvel), Lenka Schieszelová – 1. místo – Hobby závody Dobranov (Shany), Petra Suchomelová – 2x 2. místo – Hobby závody Dobranov (Marvel, Shany), Markéta Schieszelová – 2. místo – Hobby drezúra Dobranov (Soňa).

Autor: Alex Neugebauer