Jak nyní funguje florbalově a politicky? Je šance, aby se Česká Lípa dokázala spojit s něčím, co ji bude moci reprezentovat v očích obyvatel republiky?

Můžete se podělit o své hodnocení skončeného MS?

Hodnocení má dvě stránky. Jedna je organizační, kdy se šampionát podařilo skvěle zorganizovat. Perfektní návštěvy, překonali jsme návštěvnický rekord a to klobouk dolů, protože je to velký posun pro florbal. Ta druhá stránka je herní a jsem zklamaný z toho, jak český tým hrál. Dalo se předpokládat, že tým nebude zvládat atmosféru. Hra, kterou se český tým prezentoval, lze považovat za neúspěch. Myslím si, že kdyby nám Němci nepomohli výhrou nad Lotyšskem (překvapivý výsledek Lotyšsko Německo 4:5 pozn. redakce), tak jsme sledovali boj o třetí místo mezi Švýcarskem a někým jiným.

Vy jako reprezentant, prožíval jste nějakým způsobem svátek florbalu? Byl jste i v Praze nebo „vyhrály“ povinnosti v České Lípě?

Byl jsem v sobotu na zahájení a na utkání o bronz a samozřejmě finále. Všechny zápasy jsem sledoval v televizi, protože to je pro nás florbalisty, kteří sportu věnovali podstatnou část života, velká odměna. Zapnu televizi a běží tam neustále florbal, florbal plní noviny. Super odměna!

Jak se žije mladé rodině, florbalové rodině, v České Lípě?

Krásně. Česká Lípa zažívá nejlepší časy. Hrajeme druhý rok Superligu. Českolipský klub se rozrůstá, již patříme mezi pět největších klubů v republice. Věřím, že udržíme Superligu a budeme pokračovat ve fungování mládeže. A protože moje celá rodina je florbalová, tak všichni chodí na zápasy, fandí a užívají si to. Malá dcerka teď začala hrát také florbal.

Které povinnosti vás nyní čekají na radnici? Na co se nyní budete zaměřovat a co budete prosazovat z programu?

Nebudu říkat florbal, protože by nás ostatní zabili (smích). Hrozně mě štve, že Česká Lípa není vyprofilované město. Ani kulturně, ani sportovně. Když se řekne Karviná, všichni řeknou házená. Když se řekne Nymburk, všem se vybaví basketbal. Rád bych, až se jednou řekne Česká Lípa, všichni řekli třeba florbal. Toto je cíl sportovního úseku na radnici. Sportu by se měla věnovat větší pozornost a především by o sportu měli rozhodovat lidé, kteří mu opravdu rozumějí a ne jako dřív. Zároveň je potřeba budovat vše od mládeže, protože jinak to fungovat nemůže. Pokud podpoříme pouze A tým, bude sport umělý. Můžeme tuto situaci porovnat s hokejem nebo fotbalem v České Lípě, když se hrála druhá liga, koupila se licence. Byl A tým, žádná mládež a následně vše spadlo jako domeček z karet.

Jaké ohlasy máte doma na sportovní vytížení a nyní politické povinnosti?

Je to složité. K florbalu a politice totiž navíc mám i Rumunsko (Banát). Naštěstí mě v tom ale manželka podporuje. Vlastně jí ani nic jiného nezbývá, protože je se vším také spojena. Jsou to sice věci velmi rozdílné, ale na druhou stranu se poměrně hodně doplňují. V dnešní době, abych dělal dobře sport, tak se bohužel neobejdu bez politiky a nějakého společenského angažmá. Je to smutné, ale zkrátka si sport v dnešní době nemůže pomáhat sám od sebe. Takže doma podporu mám, ale je to složité. Navíc na cestě máme druhý přírůstek do rodiny a tím se tlak, abych se věnoval rodině, ještě zvyšuje. Je to komplikovanější.

Co byste popřál České Lípě?

Určitě udržet Superligu, a aby nás všechny florbal bavil. Myslím si, že klub začíná být finančně stabilizovaný. Přání tedy není megalomanské. Klub tedy může dělat radost nejen nám, hráčům, trenérům, ale i fanouškům a obyvatelům České Lípy. Bylo by dobré, kdyby obyvatelé mohli být na něco pyšní. Rád bych, aby zde byl vybudovaný smysluplný projekt, který bude reprezentovat naše město. Zatím toho tady moc nemáme.

Zlata Vostrá