Kvalifikace proběhla v rámci Českého poháru, který proběhl v jižních Čechách v malé vesničce Besednice v sobotu 18. června.

„Z kvalifikace na mistrovství Evropy jsem nadšený, je to pro mě možnost získat nové zkušenosti, protože doteď jsem byl nejvýše na mistrovství republiky. Za tento úspěch vděčím především svým trenérům. Dále je pro mě velmi důležitá podpora atletického klubu a celé mé rodiny včetně mé přítelkyně,“ dodal po závodě s úsměvem Roman Papík.

Situaci na závodech komplikovalo počasí. Po ranním vydatném dešti byla trať mokrá a to závodníkům velmi zhoršilo podmínky. V některých částech byl terén tak kluzký, že závodníci museli jít doslova krokem. „Trať byla opravdu hodně náročná, nejtěžší byl pro mě první jeden a půl kilometr, kde bylo velmi prudké stoupání. Na druhou stranu mi přišlo vhod chladné počasí,“ vyjádřil se k podmínkám závodu Roman Papík.

Sedmi a půl kilometrovou trať s převýšením pět set metrů zdolal českolipský atlet ve skvělém čase třicet minut, od bronzové medaile ho dělilo pouhých pětadvacet vteřin.

Na otázku, jak bude vypadat Romanova příprava na ME, odpověděl: „Rozhodně bych chtěl zvýšit intenzitu tréninků. Ve spolupráci se svými trenéry se budu snažit o to nejlepší umístění mezi kvalitní evropskou konkurencí.“