O víkendu tu proběhne jubilejní desátý ročník Setkání mistrů. A jak jména ve startovní listině napovídají, mají se příznivci rychlých kol na co těšit. V sobotu 19. listopadu se například úplně poprvé představí speciál Ford Fiesta WRC, který na Setkání mistrů rovnou z Velké Británie přiveze juniorský mistr světa a letošní účastník SWRC, Martin Prokop.

Druhou novinku, která dosud v České republice nikdy nestartovala, představí Václav Pech junior. Ten své nové MINI John Cooper Works S2000 pro Setkání mistrů přestaví do specifikace WRC tak, jak tento vůz známe z tratí mistrovství světa. Vlastní závod se koná v neděli 20. listopadu. Program začíná měřeným tréninkem od 8.15 hodin, rozjížďky startují přesně o půl desáté a finálové jízdy pak od 13.30 hodin.

Malý svátek

Vězte, že jubilejní 10. ročník „Global Assistance - Setkání mistrů“ se odehraje 19. a 20. listopadu v Sosnové u České Lípy na atraktivní paralelní trati s přemostěním, jež je z části tvořena asfaltovým povrchem a částečně atraktivní šotolinou v Global Assistance Racing aréně.

A právě tady se před stovkami diváků utkají mistři volantu z automobilových soutěží rally, rallycrossu a autokrosu.

Lákadlem bude představení nových vozů WRC s přeplňovanými motory o objemu 1,6 litru, které aktuálně brázdí tratě soutěží mistrovství světa. Tyto jedinečné závodní speciály postavené podle nejnovějších požadavků Mezinárodní Automobilové Federace FIA jsou schválené pro provoz pouze v soutěžích mistrovství světa, a proto je jejich start mimo světový šampionát vždy malým svátkem.

Přímo z Walesu, kde úspěšně dokončil premiérový závod, přiveze do Sosnové Ford Fiesta WRC Martin Prokop. „Ford Fiesta WRC je jedinečné auto a jeho řízení mě nesmírně baví. Jeho výkon je mnohem větší než u mé předchozí Fiesty S2000 a vyšší je i maximální rychlost. Tam, kde S 2000 už nejela, tak WRC stále zrychluje. S autem se stále učím a poznávám co dovede, ale je to zábava. Setkání mistrů bude ideální příležitostí se s autem ještě víc sžít a přitom pobavit sebe i diváky, kteří nás letos neměli šanci vidět na soutěžích v České republice,“ říká k účasti na X. Global Assistance Setkání mistrů juniorský mistr světa Martin Prokop.

Vedle Martina Prokopa se na start postaví i Václav Pech jun., který si zde vyzkouší upravený vůz MINI John Cooper Works, který bude mít stejný restriktor v sání, jako na soutěžích mistrovství světa. Václav Pech jun., který potvrdil účast s tímto vozem v následujících třech sezónách MMČR, odstartuje v kategorii WRC. Zde jej doplní starší, ale neméně atraktivní „wéercéčka“ s dvoulitrovými motory, třeba Škoda Fabia WRC s Pavlem Valouškem.

Mládí bude s vozem WRC v Sosnové reprezentovat účastník mistrovství světa Jan Černý. Nebudou chybět další vozy WRC, ale ani výkonné a atraktivní speciály, které příznivci motorsportu znají ze závodů rallycrossu. Tato monstra v minulosti několikrát při Setkání mistrů zvítězila absolutně a budou se o to pokoušet i v tomto roce.

Za volanty těchto speciálů se představí například René Muennich, či Otakar Výborný. Diváci na Global Assistance Setkání mistrů si dobře zvykli na řev a plameny autokrosových bugin, z nichž ty nejsilnější v Sosnové předvedou mistři volantu v čele s nestárnoucím Jaroslavem Hoškem, či letošním vicemistrem Romanem Kalvodou.

„Neváhejte, a přijeďte v sobotu do Sosnové. Sledujte volné tréninky a seznamovací jízdy v naší Global Assistance Racing aréně. Rozhodně si nenechte ujít velké finále, které je připraveno na celý nedělní den,“ vyzývají pořadatelé.

Více informací, včetně časového harmonogramu akce a cen vstupenek najdete na www.rallycross-sosnova.cz

Radek Valenta, Jan Mochan