Zdálo se, že naděje elitní české štafety zhasly hned na prvním úseku. Denisa Kosová krátce po startu chybovala a přišla o kontakt s nejlepšími. Její ztráta rostla a rostla, načež v cíli předávala na třicátém místě se ztrátou dvou minut!

"Omlouvám se," líčila pátá žena z úvodního individuálního sprintu.

Začátek Světového poháru v orientačním běhu v České Lípě
Záludný orientační závod. V ulicích České Lípy slavil Street, Češi ohromili

Fanoušci ztráceli naději. Přemýšleli, že budou držet palce spíše dalším českým štafetám, které na tom byly o něco lépe. Avšak v parku a přilehlých ulicích České Lípy se stal doslova zázrak.

Jakub Glonek a Tomáš Křivda stahovali ztrátu, posouvali tým vzhůru. 

"Cítil jsem se dobře. Vyhovovalo mi, že jsem startoval ze zadních pozic, chytil jsem se. Možná máme ještě šanci," líčil bezprostředně po svém finiši zcela zpocený Křivda, rovněž pátý z předešlého sprintu.

Skoro jako před pěti lety na Petříně

Poslední úsek byl v režii Terezy Janošíkové. Na trať vyrážela z průběžné sedmé příčky. Před diváckým úsekem už se ocitla na třetím místě a v závěrečné pasáži ještě zrychlila. Neuvěřitelné tempo pak vystupňovala do finiše, kdy porazila švédskou sokyni.

Bylo rozhodnuto. 

Češi tak dali vzpomenout na pět let starý úspěch na domácí půdě. I tehdy v této disciplíně a ve Světovém poháru brali medaili (běželo se v terenéch pražského kopce Petřín). Také tehdy figurovala v týmu Janošíková.

Zatímco v roce 2018 to skončilo bronzem, nyní už české barvy vystoupaly o stupeň výše.

MS v orientačním běhu: Smíšené sprintové štafety v Doksech
KVÍZ: Hustník, vynálezce buzoly i rekordy. Co (ne)víte o orientačním běhu?

Suverénní triumf brali Švýcaři, Elena Roosová doběhla po boku parťáků s více než minutovým náskokem. Třetí, sedm vteřin za českou štaferou, dokončili závod favorizovaní Švédové. Norové skončili až pátí (v kumulovaném pořadí čtvrtí).

"Pořád tomu nemohu uvěřit," smála se Janošíková, finišmanka české štafety. Kosová dodala: "Spadl mi kámen ze srdce." A realizační úsek v čele s šéftrenérem Janem Šedivým zářil štěstím.

Prostor na oslavu? Kdepak. Už o víkendu pokračuje Světový pohár ve skalách na Kokořínsku. Na programu budou krátká a klasická trať.

Výsledky:
1. Švýcarsko 1:06:32
2. Česko 1:07:47
3. Švédsko 1:07:54