Elitní postavení šachistů z Nového Boru pak dokládá i skutečnost, že společně s Navarou budou Českou republiku reprezentovat ještě Viktor Láznička, Zbyněk Hráček a Vlastimil Babula, kteří jsou všichni z mistrovského 1. Novoborského šachové klubu.

Dějištěm letošního šampionátu je hotel Ramada v izraelském Jeruzalémě. Podle informací pořadatelů je přihlášeno 255 šachistů ze 33 federací, kteří budou o cenné kovy bojovat v jedenáctikolovém turnaji hraném švýcarským systémem, a to až do 8. března. Hlavním lákadlem kromě medailí je rovněž 23 postupových míst na letošní Světový pohár.

Jak uvedl Viktor Novotný z 1. Novoborského šachové klubu, David Navara by rád navázal na úspěch z prosince loňského roku, kdy se stal mistrem Evropy v bleskovém šachu. Devětadvacetiletý šachista se dostal v posledních dnech do top dvacítky světového žebříčku, a tak bude spolu se spoluhráčem z Nového Boru Nikitou Viťugovem nejvýše nasazeným hráčem turnaje.

„Velkou motivaci uspět bude mít i dvacátý nasazený Viktor Láznička, kterému minulý rok unikl postup na Světový pohár až v posledním kole. Letos to bude chtít napravit. Zbyněk Hráček je nasazený jako jedenačtyřicátý, Vlastimil Babula pak osmadevadesátý. Oba jsou velmi zkušenými hráči, v turnaji hraném nevyzpytatelným švýcarským systémem mají velké šance na úspěch," přiblížil Viktor Novotný.

Kromě nejvýše nasazených Davida Navary a Nikity Viťugova jsou přihlášeni ještě další čtyři velmistři s hodnocením ELO přes 2700 bodů - Ukrajinec Pavel Eljanov, Rus Ian Nepomňachči, Francouz Etienne Bacrot a Španěl Francisco Vallejo Pons. Nejlepší hráči si následně rozdělí cenový fond ve výši 100 000 €.