Nejprve v sobotu 30. dubna se od 10 hodin poběží Brnišťský půlmaraton, jehož pořadateli jsou Podralský nadační fond ZOD a SK ZŠ Jablonné v Podještědí.

Jedná se o již třetí ročník běžeckého závodu, přičemž v loňském roce se ho zúčastnilo bezmála 280 závodníků. „Pro letošní rok jsme mírně upravili a nechali přeměřit a certifikovat trať půlmaratonu a zároveň zajistili čipovou časomíru," předesílá Otto Forman, jeden z pořadatelů.

Starty dětí začínají v 10 hodin, hlavní závod půlmaratón startuje v 11.40 v areálu Lesní zátiší v Brništi.

Dospělí si mohou vybrat mezi půlmaratonem, čtvrtmaratonem, štafetou na 4 x 5,275 kilometru a veřejným během na 3 km, anebo si pouze projít trať s pomocí trekingových holí (Nordic walking).

„Připraveno je dohromady 39 sad skleněných medailí od sklárny Ajeto Lindava, diplomy a zajímavé věcné ceny od sponzorů. Chybět nebude ani tombola, bohaté občerstvení a doplňkový program pro celou rodinu," dodává Otto Forman.

Pro děti bude připraven dětský koutek a tvořivé dílny, v obci bude běžcům bubnovat skupina „Hluchá parta". Kdo se letos zúčastní veřejného běhu v masce, bude mít startovné zdarma.

V neděli do Radvance

Hned druhý den, 1. května, startuje další závod OBL, a to 6. ročník Běhu Údolím samoty v Radvanci u Nového Boru, jehož pořadatelem je oddíl OK Nový Bor.

Pro letošní ročník byla trať změněna a závodníci se mohou těšit například na novou pasáž přes Havranky či trailový seběh z houpaček. Délky tratí zůstávají stejné jako v minulých ročnících.

Prezentace, start i cíl závodu bude probíhat tradičně v Hospodě u mlejna v Radvanci. Závodníci se mohou na závod hlásit už od 9hod. Nejmenší děti pak startují v 10.00. Tratě dětských kategorií měří od 200 m do 700 m podle věku. Ostatní kategorie (tj.od starších žáků a výše) startují v 11:30, po doběhnutí všech dětských a ml.žákovských kategorií. Starší žáci, dorostenci, junioři a mílaři běží lehčí trasu 3km.

Pro vytrvalce je připravena náročnější trať o délce 8km. Trasa závodu vede převážně po lesních cestách. V první části závodu běžce prověří velmi strmý kopec, kterým se dostanou na panoramatickou pěšinu vedoucí nad Údolím samoty. Odtud je nádherný výhled na Nový Bor, Klíč a okolí. Nad cvikovskými loukami se trasa opět stáčí směrem do Údolí a je fyzicky méně náročná.

Vyhlášení výsledků dětských kategorií proběhne ještě před startem hlavní kategorie.

Ostatní kategorie budou vyhlášeny po doběhnutí všech závodníků z vytrvalostní trati. První tři z každé kategorie budou odměněni cenami z nedalekého pivovaru. Letos se bude také losovat speciální cena pro závodící pár, a to ubytování pro 2 osoby ve čtyřhvězdičkovém hotelu. Více informací k této soutěži se dozvíte přímo na prezentaci v den závodu.

„Vloni běželo závod téměř 160 závodníků. Hlavními favority bude určitě loňská vítězka Kateřina Loubková a domácí Štěpán Skopový. Vzhledem k neustále rostoucí oblibě běžeckých závodů letos očekáváme prolomení hranice 200 účastníků," říká za pořadatele Tomáš Kolařík.