Pouhé tři dny zbývají do zahajovacího ceremoniálu 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) 2011 v Libereckém kraji.
Pořadatelé očekávají příjezdy prvních hostů i sportovních delegací a připravují se na významné diplomatické aktivity, které předznamenají začátek soutěže. Podmínky ve všech areálech jsou velice dobré a nezkomplikovala je ani obleva v posledních dnech.

Pořadatelskými městy evropské olympiády mládeže jsou Liberec (Tipsport arena, Svijanská aréna a areály ve Vesci a na Ještědu), Jablonec nad Nisou (Břízky) a Kořenov-Rejdice (snowpark). Její program nabídne 28 disciplín a o celkem 216 medailí se bude soutěžit v alpských disciplínách, běhu na lyžích, biatlonu, krasobruslení, ledním hokeji, severské kombinaci, skoku na lyžích a snowboardingu. Vrcholné sportovní akce reprezentantů do osmnácti let se zúčastní 1 511 členů sportovních výprav ze 44 zemí.

Podmínky jsou takřka ideální

Navzdory oblevě, která zasáhla v minulých dnech celou střední Evropu, nemáme v areálech žádné komplikace. Běžecké okruhy ve Vesci a v Břízkách, stejně jako můstek i sjezdová trať na Ještědu jsou připravené k závodům. Vytvořili jsme si dostatečné zásoby technického sněhu, který se začal vyrábět už v průběhu loňských prosincových mrazů, navíc od druhé poloviny tohoto týdne hlásí meteorologové opět citelné ochlazení,“ upřesnil Roman Kumpošt, prezident organizačního výboru EYOWF 2011.

Slavnostní zahájení EYOWF 2011 se uskuteční 13. února od 19.30 hodin v liberecké Tipsport areně za přítomnosti prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Roggeho.

Kromě něj se ho zúčastní osobnosti diplomacie, sportu a veřejného života z České republiky i zahraničí - v čele s prezidentem Asociace evropských olympijských výborů Patrickem Hickeym, předsedou Senátu ČR Milanem Štěchem či hejtmanem Libereckého kraje Stanislavem Eichlerem. Mezi hosty se objeví také sportovní legendy Vlade Divac, Katarina Wittová, Jean Michel Saive, Jan Železný, Květa Pecková a mnohé další.

„Tento festival lze považovat za jednu z nejvýznamnějších akcí v historii Libereckého kraje. Úspěšná organizace pro nás nepochybně bude velkou reklamou doma i v zahraničí. Z průběžných informací, které o přípravách EYOWF 2011 dostávalo vedení kraje, se domnívám, že pořadatelé udělali pro hladký průběh soutěže maximum,“ řekl Radek Cikl, náměstek hejtmana Libereckého kraje.

Vstup zdarma, pro školáky autobus

Samotný organizační výbor evropské olympiády mládeže má 55 členů - při zajištění soutěží s ním však spolupracuje dalších 300 členů tělovýchovných jednot a klubů z Libereckého kraje. Na zdárném průběhu akce se bude podílet také 500 dobrovolníků, kteří se zapojí do činnosti jednotlivých sekcí. Vstupné na všechny ceremoniály i samotné soutěže je pro návštěvníky zdarma.

„Chceme, aby na všech sportovištích zavládla opravdová olympijská atmosféra a aby diváci povzbuzovali mladé závodníky. Věříme, že právě takové prostředí dokáží vytvořit především žáci základních a středních škol z regionu, proto jsme se rozhodli, že školy, které projeví zájem o návštěvu vybraných disciplín, přivezeme do areálů speciálními autobusy,“ doplnila Kateřina Nyčová, výkonná ředitelka organizačního výboru.

V průběhu EYOWF 2011 zamíří do Liberce rovněž organizátoři nejvýznamnějších světových mládežnických soutěží, aby se zde v rámci tzv. Observer programu od 15. do 17. února seznámili s know how domácích pořadatelů. Mezi přihlášenými účastníky jsou například zástupci čínského Nankingu, pořadatele letních Světových olympijských her mládeže 2014, i organizátoři jejich zimní varianty v roce 2012 v Innsbrucku.

Na programu sportovní části evropské olympiády mládeže budou v porovnání s předešlými festivaly i dvě zajímavé soutěžní novinky. První se týká alpského lyžování, kde se na závěr uskuteční závod čtyřčlenných družstev tvořených z poloviny chlapci i dívkami. Druhý netradiční závod nabídne severská kombinace v podobě týmového sprintu dvoučlenných družstev. Divácky atraktivní je především běžecká část, v níž se účastníci střídají na trati v krátkých intervalech.

Sportovní program po celý den

„Program festivalu jsme nekoncentrovali pouze do dopolední nebo časně odpolední části, ale snažili jsme se ho naopak rozčlenit tak, abychom návštěvníkům umožnili sledovat různé disciplíny v průběhu celého dne. Večer při umělém osvětlení se tak například na Ještědu uskuteční oba skokanské závody - jednotlivců i družstev,“ uvedl Ivo Gréger, sportovní ředitel soutěže.

Vybrané souboje se objeví také na televizních obrazovkách. Stanice Eurosport 2 nabídne divákům deset hodin přímých přenosů a záznamů - hokejový duel Česko-Finsko a finále celého turnaje, skokanské závody jednotlivců i družstev a běžeckou soutěž ve sprintu.

Česká televize, která bude výrobu signálu zajišťovat, odvysílá tyto sporty na ČT 4 ze záznamu a každý večer navíc nabídne dvacetiminutový sestřih nejzajímavějších událostí dne. Počítá také s natočením celkového dokumentu.

Dny s pěveckými hvězdami

Atmosféru blížícího se festivalu předznamenávají v současné době v Liberci na náměstí Dr. E. Beneše COOL dny - bohatý sportovní, kulturní a hudební program určený veřejnosti. Kromě umělé ledové plochy o rozměrech 9 x 11 metrů na bruslení se zde až do 12. února konají různé exhibice a koncerty libereckých souborů i českých hudebních hvězd - např. 11. 2. zde vystoupí zpěvák Xindl X, o den později Ewa Farna.

„Velkou pozornost věnujeme samozřejmě také zahajovacímu ceremoniálu v Tipsport areně. Jeho příprava trvá tři čtvrtě roku a chceme jeho prostřednictvím prezentovat evropským účastníkům nejen symboly Libereckého kraje, ale s podtextem ´Co Češi dali světu´ také významné objevy, vědce, literáty i sportovce, na které je Česká republika právem pyšná a které respektují i v cizině,“ napověděla Radana Kubešová, marketingová manažerka.

Festivalový oheň zažehne pochodeň, jejíž plamen organizátoři přivezli koncem ledna z Řecka. Na pódium ji dopraví mladí sportovce z Liberce a čeští reprezentanti - běžkyně na lyžích Petra Hynčicová a hokejový útočník Josef Mikyska.

Jako každá velká sportovní akce bude mít svou oficiální píseň i EYOWF 2011. Tříminutový song se jmenuje Hey you a jeho autory i protagonisty jsou členové české skupiny Eddie Stoilow.

Z Libereckého kraje 18 reprezentantů

Nejpočetnější delegaci na festival vyšle s 99 účastníky Rusko, které je se 116 medailemi (56 - 36 - 24) historicky nejúspěšnější zemí. Českou výpravu bude tvořit 98 členů - z toho 60 sportovců (44 chlapců, 16 dívek) a 29 členů servisního doprovodu.

Mezi sportovci má bohaté zastoupení především Liberecký kraj - české barvy bude hájit osmnáct závodníků z dvanácti regionálních klubů. Nejvíce - čtyři - jich zastupuje v biatlonu Sportovní centrum mládeže Jilemnice.

„Český olympijský výbor využil právo pořádající země a obsadil všechny sporty a disciplíny. Proces akreditace a nominace trval od listopadu 2010 a čítal dokonce 203 jmen, ze kterých jednotlivé sportovní svazy na základě svých nominačních závodů vybraly konečnou nominaci. Našimi největšími nadějemi na zisk medaile by měli být krasobruslař Petr Coufal, běžci na lyžích Petra Nováková a Petr Knop, biatlonista Tomáš Vojík a také hokejový tým má cíl skončit na jedné z medailových příček,“ zhodnotil ambice domácích reprezentantů Jan Stluka, vedoucí české výpravy na EYOWF 2011.

Ve znamení diplomacie

Liberec se v době konání festivalu stane symbolicky také hlavním městem olympijského hnutí. Kromě příjezdu prezidenta MOV Jacquese Roggeho a dalších významných hostů se zde ve dnech 12.-13. února uskuteční zasedání výkonného výboru Asociace evropských olympijských výborů.

V termínu 10.-12. února pořádá Technická univerzita v Liberci společně s organizátory a Českým olympijským výborem odbornou mezinárodní konferenci Evropa - mládež - olympismus.

Padesát škodovek na ledě

Na závěr tiskové konference předali přímo na ledové ploše liberecké Tipsport areny zástupci společnosti Škoda Auto, která se stala partnerem EYOWF 2011, představitelům Libereckého kraje a organizačního výboru festivalu 50 vozů této značky. Ty budou zajišťovat v průběhu festivalu dopravu akreditovaných účastníků a hostů.

„Škoda Auto podporuje sport dlouhodobě. Sponzoring nejvýznamnějších sportovních událostí konaných v České republice patří do sponzorské strategie naší společnosti,“ prohlásil Evžen Krauskopf, mluvčí společnosti.

Největší část padesátičlenné flotily tvoří vozy Octavia Combi 4x4, součástí však budou také modely Yeti, Superb Combi a Octavia Scout.