"Chtěli bychom bojovat o medaile," prohlásil reprezentační kouč Jan Šedivý.
Nebude snadné přejít od slov k činům. Čtyři závody (sprint, sprintové štafety, krátká trať i klasika) přilákají na start celkem 313 závodníků z třiceti zemí. Český dres oblékne dvanáct žen a jedenáct mužů. Nejpočetnější výpravu mají Švédové, silní budou i Norové či Švýcaři.
"To je specifikum Světového poháru. Nejlepší země můžou nasadit víc závodníků než při mistrovství světa," poznamenala Tereza Janošíková, jedna z českých nadějí.
Oči fanoušků budou upřeny také na Tomáše Křivdu, jemuž na nedávném šampionátu ve Švýcarsku utekla senzační medaile z "královské" disciplíny - na klasické trati skončil čtvrtý. Dřina v tréninku nese ovoce - nejlepší tuzemský reprezentant byl přes zimu v Keni a Ugandě.
Z města do skal
"Čekáme větší tlak. Vzhledem k domácímu prostředí se do nás vkládají velká očekávání. Ale je třeba si uvědomit, že orientační běh je také o mentální přípravě. Každá i malá chyba může znamenat konec nadějí na dobrý výsledek. Zvláště ve sprintu," řekl Šedivý.
Sprintové závody se ve středu a ve čtvrtek poběží v České Lípě. "Akci zabezpečuje organizační tým čítající 250 pořadatelů. Omezení by se neměla dotýkat místních obyvatel, případně jen jejich malého zlomku. Spolupracujeme s městem," konstatoval Jan Picek, ředitel závodu.
Na víkend se světová elita přesune do Kokořínska, na dohled hradu Bezděz. Malá vesnička Korce u Dubé se stane arénou, odkud běžci s mapou a čipem vyrazí na těžkou trať do skal.
Lákadlo? Nezvyklá trofej. Nejlepší závodníci si odnesou unikátní medaili z České mincovny.
Fanoušci mají do arén vstup zdarma, Česká televize chystá z akce přímé přenosy i záznamy. Světový pohár doprovodí závody pro veřejnost s názvem Kwak Czech O-Tour, jichž se zúčastní takřka 1400 závodníků.
Program Světového poháru v Česku:
středa 2. srpna: sprint, Česká Lípa
čtvrtek 3. srpna: sprintové štafety, Česká Lípa
sobota 5. srpna: krátká trať, Korce u Dubé
neděle 6. srpna: klasická trať, Korce u Dubé