Českolipský basketbal se postaral o senzaci na mistrovství České republiky starších minižákyň v Prostějově.Ač byl považován ostatními týmy i organizátory za outsidera, dokráčel k zisku bronzových medailí a tím i k největšímu úspěchu dívčího basketbalu v České Lípě za posledních 30 let (již jsme informovali)!

Ale tomu předcházelo 5 velmi těžkých zápasů, které musela českolipská děvčata během tří dnů zvládnout. Začněme tedy popořadě.

Při pátečním odjezdu v brzkých ranních hodinách autobusem, který byl naplněn až po okraj hráčkami, trenéry a rodiči do Prostějova, nikdo netušil, jak bude tento náročný turnaj pro Českou Lípu úspěšný. „Cílem bylo neudělat ostudu a pokud to jen trochu vyjde, vyhrát alespoň jeden zápas," přála si trenérská dvojice Kamil Loněk, Lenka Vančurová.

Těsná porážka

Hned první zápas měl prověřit sílu jejich týmu. Soupeřem byl obhájce titulu z loňského roku BK Studánka Pardubice. Družstvo trenéra Loňka však odložilo veškerý respekt a začalo hrát s obhájci vyrovnanou partii. Skóre se neustále přelévalo z jedné strany na druhou a ani jeden tým si nebyl schopen vytvořit dostatečný náskok, který by mu dovolil klidněji dýchat.

V poslední minutě vedl českolipský tým jednobodovým rozdílem, ale Pardubice šťastnou střelou z dálky otočily skóre na svoji stranu a děvčata už nedokázala na tuto střelu odpovědět, a proto skončil zápas vítězstvím Pardubic 44:43.

Při následné gratulaci vítězům ocenil trenér Pardubic pan Chocholouš hru českolipského týmu a přiznal, že v tomto zápase zvítězil šťastnější a nikoli lepší tým. Trenér Loněk při hodnocení zápasu všem zklamaným hráčkám poděkoval za předvedený výkon a burcoval tým před dalším důležitým zápasem, který měl začít již za několik hodin.

Výhra nad Hradcem

Ve druhém zápase byl soupeřem TJ DDM Česká Lípa další východočeský tým, a to Sokol Hradec Králové. Ač přestávka mezi zápasy trvala jen něco přes 2 hodiny, vlétly českolipské žákyně do zápasu jako uragán a chtěly získat první vítězství na svém premiérovém MČR. Po celý zápas si udržovaly mírný náskok, který soupeř několikrát stáhl na minimum. To však tým nerozhodilo a dokráčel si k vítězství 44:30 nad velmi silným soupeřem.

Po krátké noci a dobré snídani čekaly na českolipský tým hráčky z města piva. Celek BaK ALKAL Plzeň byl papírově nejslabším týmem finálové šestice, ale na palubovce to znát nebylo. Po celou první čtvrtinu zápasu vzdoroval snahám DDM ve snaze o vybudování dostatečného náskoku, a tím i klidného dalšího průběhu zápasu.

Až druhá čtvrtina přinesla kýžené vedení byť i o jen 7 bodů. Ve třetí části hry děvčata konečně zabrala a rázem bodový rozdíl narostl na přijatelných 13 bodů. Ve čtvrté čtvrtině pak už dostaly příležitost hráčky z lavičky, aby i ony zakusily atmosféru na hřišti při mistrovství ČR. Česká Lípa tak v poklidu dokráčela k výhře 49:33.

Od 17 hodin čekal na hráčky ze severu Čech velký adept na titul. Ano, domácí Prostějov, který si už s Č. Lípou zahrál v předkole a celkem jasně ji porazil, byl velkým favoritem na titul. Byl v tom však jeden háček: aby mohly domácí basketbalistky už v sobotu slavit titul, musely nutně porazit DDM.

Porazily mistra ČR

Utkání začalo velmi nervózně, oba týmy nebyly schopny trefit koš a přes urputnou obranu na obou stranách palubovky se střelci jen těžko prosazovali. Ve stejném duchu probíhalo i třetí dějství tohoto dramatu, na jehož konci vedl Prostějov rozdílem 6 bodů.

Za bouřlivého povzbuzování rodičů i okolních diváků se hráčkám podařilo nejen vyrovnat hru, ale co je důležité i skóre zápasu a dokonce o jeden bod na svoji stranu (32:31). A protože se skóre do konce zápasu už nezměnilo, odcházely prostějovské hráčky se svěšenou hlavou a českolipský tým včetně fanoušků jásal. Věděli totiž, že si v neděli od 11 hodin zahrají o titul mistra ČR.

Nastal den D. Je nedělní dopoledne a na palubovce se rozcvičují dva týmy: jeden z favoritů soutěže, tým FRISCO SIKA Brno a v pátek ještě neznámý tým ze severu Čech, který sní svůj zlatý sen. Domácí fanoušci a celá Morava je proti statečnému týmu z Čech, který si všechny hráčky vypiplal od basketbalových „miminek" a dnes po cca 5 letech práce stojí před nejdůležitějším zápasem, který kdy hrál.

Turnajová matematika je ale neúprosná: pokud Česká Lípa vyhraje, je mistrem ČR, pokud prohraje a v souběžně hraném utkání Hradec Králové porazí Pardubice, má bronz, a pokud Hradec Králové prohraje, zbyde na hráčky DDM „bramborová" medaile. Českolipské fanoušky přišli podpořit i plzeňští fandové, a tak atmosféra před začátkem zápasu byla skutečně elektrizující.

Bohužel tato atmosféra dopadla na psychiku českolipských hráček a od začátku zápasu jim nervozita a snad i vidina ohromného úspěchu svazovala ruce. Střely se jen „otíraly" o obroučku a místo propadnutí vypadávaly ven zpět do pole, kde si je zkušenější a větší hráčky Brna pohodlně sbíraly a útok za útokem se valil na koš Českolipských. Ještě po první čtvrtině byla možnost zápas zvrátit, rozdíl ve skóre byl 10 bodů, ale brněnský tým nedal šanci na jakýkoli obrat.

A přestože hráčky TJ DDM bojovaly a snažily se hrát, bylo to málo platné. Brno velkými kroky kráčelo k 2. místu a zároveň na „svých bedrech" neslo Prostějov k mistrovskému titulu. Pro Českolipské byl tak sen o zlaté medaili už jen snem, a když byl zápas ukončen, hráčky věděly, že jen pokud v souběžně hraném zápase porazí Hradec Králové svého odvěkého rivala z Pardubic, pojedou domů s bronzovou medailí.

Bronz byl na světě!

Zápas Hradce s Pardubicemi byl opět velmi vyrovnaný a až cca 15 sekund před koncem hrací doby se podařilo hradeckým hráčkám převážit skóre na svojí stranu, a tím pádem se mohl tým okolo trenéra Kamila Loňka a trenérky Lenky Vančurové radovat z bronzové medaile!

Tento úspěch je o to větší, že českolipský tým jako jediný byl schopen porazit letošního mistra ČR tým Prostějova. Pro Českolipské má tento bronz „vůni zlata", nikdo s ním nepočítal snad jen v nejodvážnějších snech. Třešničkou na dortu je pak i vyhlášení nejlepší střelkyně mistrovství ČR. Tou se stala hráčka České Lípy Adéla Vaněčková, která byla i v ALL STARS turnaje.

Poděkování všem

Závěrem je potřeba poděkovat městu Česká Lípa za finanční podporu, bez které by byla účast výrazně komplikovanější, místnímu autobusovému dopravci a jeho řidiči, který všechny bezpečně přepravil do místa konání mistrovství a zpět a stal se velkým fanouškem družstva, dále pak všem rodičům, kteří byli za vytvoření úžasné atmosféry, i těm ostatním, protože bez jejich podpory a často i úprav rodinného programu by tento tým nedosáhl na takový úspěch.

Poděkování patří také trenérům Kamilu Loňkovi a Lence Vančurové, kteří svůj volný čas věnují práci s basketbalovými nadějemi, a pro něž je jedinou odměnou ten „prchavý okamžik štěstí" po vyhraném těžkém zápase. Za všechny, co jsme tam byli, snad jen jednu větu jsme rádi, že jsme mohli být při tom.

MČR st. minižákyň - Konečná tabulka

1. TJ OP Prostějov 5 4 1 205:145 9

2. Frisco Sika Brno 5 4 1 189:163 9

3. TJ DDM Česká Lípa 5 3 2 183:173 8

4. Sokol Hradec Králové 5 2 3 191:193 7

5. BK Studánka Pardubice 5 2 3 198:205 7

6. BaK Alkal Plzeň 5 0 5 181:268 5

Výsledky České Lípy: BK Studánka Pardubice TJ DDM Česká Lípa 44:43, Sokol Hradec Králové TJ DDM Česká Lípa 30:44, TJ DDM Česká Lípa BaK Alkal Plzeň 49:33, TJ DDM Česká Lípa TJ OP Prostějov 32:31, TJ DDM Česká Lípa Frisco Sika Brno 15:35.

Tomáš Čmuchálek