Je červencový podvečer. Horko, ve kterém člověka neláká dělat větší fyzickou zátěž, spíše jen odpočívat u vody nebo s přátely v hospůdce.
Jsou však výjimky, které se nesmí ohlížet na to, zda je krásně či ošklivo. Jestli chtějí něčeho dosáhnout, musí se vyrovnat s různými podmínkami.
Právě v takovýchto horkých podvečerech můžeme na českolipském městském stadionu uvidět i tréninkovou skupinu Petra Součka.
V součesné době trénuje tři svěřence – Lucii Königovou, Kamilu Ajšmanovou a Petra Nejedlého. „Prvotní nápad byl jeden, dva lidi ke mně, abych já byl lepší, nebo ti, co jsou se mnou,“ říká Petr Souček a pokračuje,: „To nebylo tak, že bych si vybral ty nejlepší, spíše naopak. Třeba Kamila běhala dlouhé tratě a absolutně prohrávala. Šla k nám trénovat a teď je v juniorkách v první desítce.“ Zatím největším úspěchem je pro Kamilu 5. místo na mistrovství republiky juniorů ve výšce a dále 10. místo na mistrovství republiky do 22 let v téže disciplíně. „Teď je pro mě důležité uzdravit kotník,“ podotýká Kamila.
Sprinter Petr Nejedlý zpočátku také dělal dlouhé běhy. Teď už má na kontě bronzovou medaili z mistrovství České republiky juniorů na 200 m. Stejný kov mu unikl o jedno místo na poloviční trati.
Jeho osobní rekordy jsou 11,05 na 100 m a 22,47 na dvojnásobné trati. Těmito výkony překonal českolipské rekordní tabulky.
Skončit těsně pod stupněmi vítězů zažila i Lucie Königová, která si z mistrovství republiky juniorů přivezla „bramborovou“ medaili z trojskoku. V dálce byla sedmá. Velmi dobrým výsledkem je i 5. místo z MR do 22 let.
„Ze začátku, když nic neuměli, jsem jim řekl, že je dostanu na republiku. Trochu se na mě dívali jako na blázna. Dostali se tam. Pak jsem říkal: ještě medaili by to chtělo. Petr toho dosáhl. Ale jde zatím o kategorii juniorů a dorostenců. Teď budou v mužských a ženských kategoriích, takže to zase půjde od začátku,“ ví dobře Petr Souček a dodává: „Budou se setkávat s reprezentanty, takže se jim mohou rozklepat kolena“.
Všichni tři mladí závodníci si to také uvědomují. „Výška žen je poměrně dost silná. Vím, že rezervy pořád mám“, říká Kamila Ajšmanová.
Jednou by se chtěla dostat do 5. místa na mistrovství republiky dospělých.
Lucie Königová má v představách i medaili z dospělého šampionátu. „Ale budu muset více zamakat, protože mezi juniorkami a ženami je velký rozdíl.“ Věří si hlavně v trojskoku. „V dálce mi to zatím moc nejde.“
Petr Nejedlý také věří, že by se mohl na mistrovství republiky dostat. Atletiku začal dělat přes školu. „Hlavně na druhém stupni mi to docela šlo. Začalo mě to bavit, tak jsem dostal nápad zajít sem na atletiku a zeptat se. Nejdříve jsem se dostal k Mirku Mimrovi, poté k Jardovi Hochmutovi a teď jsem skončil u Petra Součka.“
Kamilu Ajšmanovou přihlásila do atletického klubu maminka. „Prý jsem doma nic nedělala,“ směje se Kamila. Zatím se jí povedlo překonat laťku ve výšce 166 cm.
Vzhledem k tomu, že strýcem Lucie Königové je Petr Souček, tak by se dalo říct, že už bylo předem jasné, pro který sport se rozhodne. I když… „Pět let jsem také závodně plavala.“
Jejími vzory jsou Ruska Lebeděvová v trojskoku a dálkařka Clüfftová ze Švédska.
Petr Souček se však nevěnuje jen trénování, ale pokračuje i dál ve své kariéře. „Dělám sport pro to, abych vyhrával. Ještě jsem ale nevyhrál, tak proto se snažím dál. Nějaké medaile z republiky ale mám. Možná kdybych teď získal zlato z republiky, tak skončím. Nevím. To se nedá říct, co bude dál. Hlavní je být zdravý.“
Věnuje se trojskoku. „Ale dříve jsem hlavně skákal do výšky.“
Když mu bylo dvacet, neměl velké ambice. „Pak jsem měl štěstí, že jsem trénoval s Rusama. Ti mě trošku naučili trénovat a skákat. V tu ránu jsem byl mezi nejlepšími v republice v juniorech. Pak se ty cíle automaticky zvedly.“
Důležitým termínem pro celou skupinu bude jistě první zářijový víkend, kdy se koná v Jablonci na Nisou Mistrovství republiky do dvaadvaceti let.
Dejme ještě jednou slovo Petru Součkovi: „Vybral jsem si je, protože to jsou dobří lidé a tvoří dobrou partu. A věřím, že se dá i v malém klubu, jako je tento českolipský, něčeho dosáhnout. Ale také je důležité, jaké má člověk zázemí a jak se k tomu všemu postaví oddíl…,“ podotýká Petr Souček.