Časem 30,02 sekundy vyrovnala vlastní český rekord ze semifinále.

Na její úspěch navázala o chvíli později polohová štafeta na 4×50 metrů ve složení Martin Baďura, Petr Bartůněk, Michal Ledl, Tomáš Plevko, která nečekaně vybojovala bronz v českém rekordu 1:35,18 minuty a postarala se o první týmový cenný kov na vrcholné akci v historii českého plavání.

Šestadvacetiletá Chocová tak přidala další titul k vítězství na letním ME na dlouhém bazénu v Debrecínu na stejné trati. Čeští plavci překonali během dnešního dne osm individuálních národních rekordů.

Petra Chocová zůstala ve čtvrtek neporažena. Už rozplavbu vyhrála v českém rekordu 30,38 sekundy, v semifinále byla opět nejrychlejší a svůj výkon vylepšila na 30,02, což v boji o medaile zopakovala.

„Dopadlo to skvěle. Je to super. Nevěřila jsem, že vyhraji, protože krátký bazén mi moc nesedí," prohlásila Petra Chocová v tiskové zprávě svazu. Dosažené časy ji překvapily. „Až jsem se trochu lekla, jestli to dokážu zopakovat i ve finále. Ale ukázalo se, že když je klidná hlava, je i tělo," uvedla plavkyně z České lípy.

Nejlepší česká olympionička Simona Baumrtová z Chomutova má rovněž slibnou formu. Z rozplaveb na 100 metrů znak postoupila bez většího úsilí z deváté pozice a v semifinále za to vzala naplno. Výsledkem byl český rekord 57,25, čímž vylepšila své vlastní letošní maximum o plných 48 setin. Do pátečního finále postoupila jako třetí a bude další českou medailovou nadějí.

Chocovou čekají ve Francii starty na čtyřech tratích. Vedle tří prsařských disciplín se pokusí uspět i na nejkratší polohovce.

Do Chartres odcestovala českolipská rodačka povzbuzena novými českými rekordy z Brna. Mistryně Evropy z Debrecínu pokořila v moravské metropoli domácí maxima na 50 i 100 metrů prsa. Šestadvacetiletá závodnice z oddílu PK Česká Lípa oplývá stálostí formy a velkými zkušenostmi, které může zúročit v další medailovou radost. Svůj rekordní čas na padesátimetrové trati (30,59 s.) na Velké ceně Brna dokázala předvést v rozplavbě a pak i ve finále.

Těsně před startem čtvrtečních rozplaveb prsařské „padesátky" odpověděla Petra Chocová z dějiště evropského šampionátu exkluzivně sportovní redakci Českolipskému deníku na několik otázek.

Petro, o vaší formě, vzhledem k posledním výkonům, například z Jihlavy a Brna, není pochyb. Ale prozraďte, jak se cítíte právě teď, těsně před prvním startem na ME v krátkém bazénu?

Těším se. Mám chuť závodit, tak se to snad promítne i do mých výsledků. Jsem už trochu známá tím, že když mám nějaký zdravotní problém, značí to formu," smála se.

Problémy jste měla v minulosti s ramenem. Nyní se týkají čeho?

Vzhledem k tomu, že mi lékaři zjistili zánět úponu v lokti, který se léčí několik týdnů klidným režimem, což si nemůžu dovolit, tak mi nezbývá nic jiného než trénovat a závodit, a to i přes bolest. A jak to tak vypadá, hodně to souvisí právě s tím mým již třikrát operovaným ramenem. No uvidíme, jak dlouho to vydržím…

Chcete dát větší důraz na ME, nebo se spíše zaměříte na prosincový světový šampionát?

Myslím, že mám určitě větší šance uspět na Evropě, než na mistrovství světa. Ale i tak doufám, že na obě akce budu stoprocentně připravená.

A jak vysoké cíle na evropském šampionátu si dáváte?

Vzhledem k tomu, že jsem měla možnost vidět přihlášené konkurentky, tak bych určitě chtěla bojovat o medaile.