Druhá nejvyšší florbalová soutěž má o nadcházejícím víkendu na programu opravdový magnet: fanoušci tohoto stále populárnějšího sportu se budou moct těšit na bitvu mezi druhým Startem a vedoucí Českou Lípou. Pražané v minulém kole vyhráli v Ústí nad Labem, ale ani Českolipští nezůstali pozadu, když gólem v poslední sekundě zdolali Znojmo.

Vizitka FBC Start98

Florbalisté z hlavního města disponují opravdu dobrou formou, z posledních šesti zápasů prohráli jediný, když doma nestačili na brněnský Hattrick. Naposledy se představili na palubovce Ústí nad Labem, odkud si odvezli vítězství 6:3. O osudu utkání rozhodla především druhá třetina, kterou Pražané opanovali 5:1 a vedení si už nenechali vzít.

Svěřenci trenéra Davida Derky momentálně zaujímají se ziskem 27 bodů druhé místo v tabulce, na čemž má velký podíl především kvalitní defenziva. Start totiž obdržel jen 66 gólů, čímž se řadí mezi nejméně inkasující týmy v soutěži.

Jasnou brankářskou jedničkou Startu je Ondřej Lupoměch, který má průměr obdržených branek na zápas 4,66 a úspěšnost zákroků 84,75 %. Tato čísla jej katapultovala na druhou pozici v tabulkách brankářů.

Velký stupeň ohrožení pro soupeřovy obrany představuje útočník Ondřej Vavro, který dosud zaznamenal 21 gólů a 12 asistencí, což ho řadí na druhou příčku kanadského bodování první ligy.

Sestava Startu v duelu s Ústím: Kotoun - Haspeklo, Procházka - Řehulka, Pražák, Schuller, Kiprov, Vašíček, Horálek, Votruba, Štyler, Zeidler, Mareš, Šišma, Piňos, Hynek, Stejskal, Vavro, Kropáček. Trenér: David Derka.

Životní trefa

Florbalisté České Lípy od začátku sezony potvrzují roli favorita celé soutěže a prakticky od prvního kola se usadili na čele prvoligového pelotonu. V zatím posledním střetnutí před vánočními svátky doma zdolali Znojmo, přičemž o svém vítězství rozhodli až v poslední vteřině zápasu, kdy se z půlky hřiště trefilMilan Tichý.

„Chybělo pět vteřin do konce utkání a my jsme rozehrávali standardní situaci zhruba v půlce útočného pásma u mantinelu. Nejprve Štěpán Slaný nastřelil znojemský blok, mohla uplynout sotva vteřina, maximálně dvě. Na časomíru však naskočil čas 59:58. V ten moment jsem stál přibližně na půlící čáře a celou situaci zajišťoval, protože jsme dohrávali zápas s opuštěnou brankou. Štěpán Motejzík mi poslal ihned z rozehry přihrávku na půlící čáru, já jsem jen zavřel oči a díky skvělé cloně Kuby Nováka střela zapadla za bezmocného Beneše," vrátil se ke své možná životní trefě sympatický obránce.

Marodka trvá

Českolipské stále sužuje velká marodka. Na ní přibyl nemocný Radek Matějíček, který pomalu začíná sbírat cenné zkušenosti v dospělém florbalu. Jeho start v Praze je momentálně nejistý.

Nejproduktivnějším hráčem mužstva je Štěpán Slaný (13+14), jemuž na záda dýchají Jakub Novák, Milan Tichý a Radovan Vnuk.

Stálicí mezi třemi tyčemi je Ivan Ponomarev, který díky svým výborným statistikám nadále kraluje tabulkám brankářů. Ruský gólman se může pyšnit nejnižším průměrem obdržených branek na zápas (3,97) a nejvyšší úspěšností zákroků (86,59 %).

Sestava České Lípy v duelu se Znojmem: Ponomarev - Motejzík, Mlejnek, Slaný, Tichý - Bezouška, Jeřábek, Novák, Karel, Merlíček, Matějíček, Jansa, Pastor, Hnízdil, Jirsa. Trenér: Jiří Stožický.

Michal Šandor