Poloviční radost extraligových basketbalistů

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ – Uplynulý víkend pokračovala dalším kolem extraligová soutěž basketbalu juniorů. Českolipští borci hostili na své domovské scéně moravské celky. V sobotu změřili síly s celkem Opavy a v neděli s basketbalisty Prostějova.

12.11.2009

Svěřenci trenéra Kamila Loňka dokázali porazit Opavu. Trenér Loňek děkuje za odvedený výkon Čmuchálkovi a Příhonskému.Foto: Deník/Jaroslav Marek

Sobotní zápas začali domácí junioři velmi špatně, kdy nezachytili nástup hostí z Opavy a po dvou odehraných minutách prohrávali rozdílem osmi bodů. Tady přišel čas na oddechový čas domácích, kdy trenér Loněk musel svým svěřencům důrazně domluvit. Hra domácích se sice zlepšila, ale počáteční manko se snižovalo jen velmi pomalu.

A když se přidala i řada nepřesností na jedné i druhé straně, počáteční tempo zápasu se vytratilo. Festival nepřesností pokračoval i v celé druhé čtvrtině zápasu a pro domácí diváky to byl místy až tristní pohled na nemohoucnost obou soupeřů. Jediným kladem pro domácí byl pomalu se snižující rozdíl ve skóre, který byl v polovině zápasu jen tři body v neprospěch domácích.

Po změně stran došlo k radosti diváků i ke změně herního stylu českolipských basketbalistů, kteří během několika povedených akcí rychle smazali ztrátu opavských a převzali otěže zápasu do svých rukou. V této době úřadovala přesná ruka Příhonského, výrazně podporovaná zlepšenou obranou pod domácím košem, která nedovolovala soupeři zakončovat.

Rozdíl ve skóre narostl až na příjemných dvanáct bodů ve prospěch Severočechů. V jednu chvíli se Opava ještě zmohla na poslední odpor, kdy na konci třetí čtvrtiny stáhla náskok domácích na pouhých pět bodů, ale to už byla její „labutí píseň“. Českolipáci byli na vítězné vlně a za velkého povzbuzování celého osazenstva haly, které vévodily malé basketbalistky, dovedli zápas do vítězného konce.

BK Č. Lípa – BK Opava 80:63 (26:29)

Česká Lípa: Příhonský 26, Kobosil 17, Čmuchálek 14, Jelínek 11, Bárta 10, Špoula 2, Uhlíř, Dytrych.
Opava: Kupčík 18, Wojnar 12, Opršal 10.
Šestky: 34/19 – 11/8, fauly: 15 - 29, trojky: 5 – 7. Vývoj: 6:12, 15:20, 21:27, 26:29, 39:37, 52:47, 63:59, 80:63. Rozhodčí: Linhart – Vyhnálek. Diváků: 60.

Snad i proto se na nedělní zápas hledělo s optimismem, protože každý zápas začíná od skóre 0:0, byly myšlenky na případné vítězství reálné. Bohužel skutečnost byla zcela jiná. Vývoj zápasu byl jak „přes kopírák“ se sobotním, jen s tím rozdílem, že domácí nemuseli dotahovat tak velkou ztrátu z počátečních minut.

Přestože po celou první polovinu zápasu lehce ztráceli, drželi si soupeře z města oděvů „na dostřel“. Na obou stranách se hrál o 50 % lepší basketbal než v sobotu. Přesto domácí v polovině zápasu prohrávali 36:44. Všichni domácí diváci očekávali stejný vývoj zápasu jako v sobotu a tedy razantní útok domácích na soupeřův koš a stažení osmibodového rozdílu.

To se však nestalo. Junioři podali svůj nejhorší výkon v domácím prostředí a hra měla jen jednoho dirigenta a tím bylo družstvo z Prostějova. Nic na tom nezměnila ani snaha českolipského trenéra o střídání na jednotlivých pozicích. Je zde potřeba ocenit i mentální sílu hostujícího týmu, který i po velmi nepříjemném zranění svého kolegy, kdy musela zasahovat i rychlá zdravotní pomoc, se dokázal opět koncentrovat na zápas a dohrát ho ve velkém stylu.

Ve čtvrté čtvrtině byl králem na palubovce. I proto byl na konci zápasu stav 55:85. Pro domácí je tato porážka krutá, protože minimálně v první polovině zápasu byli pro hosty důstojným soupeřem, který měl reálnou šanci jej porazit. Zápas se však hraje na dva poločasy, a pokud chtějí domácí junioři vítězit, nesmí takto ledabyle zápas „ztratit“.

Na obranu domácích je ale potřeba podotknout, že každý má právo na „slabou chvilku“ a popřát jim v dalších zápasech, hraných opět za 14 dnů, hodně štěstí a přesnou mušku, protože na jihu Čech je čeká jeden z velmi silných soupeřů a tím je mužstvo Písku (aktuálně na 2. místě průběžné tabulky) a další den opět pražský celek, tentokrát TJ Sokol Vyšehrad (11. místo).

BK Č. Lípa – BCM Prostějov 55:85 (36:44)

Česká Lípa: Příhonský 15, Bárta 15, Jelínek 9, Čmuchálek 8, Kobosil 6, Špoula 2, Uhlíř, Dytrych.
Prostějov: Lipový 20, Slávik 18, Pivoda 17.

Autor: Tomáš Čmuchálek

12.11.2009 VSTUP DO DISKUSE

Vizualizace průtahu. Projekt by významně pomohl snížit dopravní zatížení centra města. Část obyvatel Mimoně ale záměr odmítá.

Občané Mimoně dali v referendu průtahu městem jasné NE

Politolog Jan Kubáček.

Politolog Jan Kubáček říká: „Kroužkování nakazilo i ODS“

Kolaps hráčů FBC ve třetí třetině způsobil debakl

Praha – Dvě třetiny nedělního zápasu v rámci 9. kola florbalové Tipsport Superligy drželi hráči České Lípy s jedním z dalších favoritů nejvyšší mužské soutěže nadějný výsledek.