Ponomareva, který se zúčastní s reprezentací Ruska na začátku února kvalifikace o MS, čekala novoroční premiéra v sobotu večer proti Lovosicím. Českolipský tým vyhrál přesvědčivě 13:3.

Na konci roku se podařilo vedení FBC dotáhnout hostování do České Lípy. Co bylo příčinou tohoto docela nečekaného trejdu?

Dostal jsem nabídku z České Lípy, která se chce dostat do první ligy. Zároveň po jednání s Mladou Boleslaví jsme se dohodli, že do konce letošní sezony to bude pro obě strany optimální řešení.

Co rozhodlo pro angažmá v České Lípy a co jsi o českolipském klubu věděl?

Po jednání s trenérem České Lípy jsem cítil zájem o mne. Ptal jsem se na organizaci klubu/ tréninku a cíle do konce letošní sezóny. Probíral jsem některé věci s kamarády, které mám v Lípě. Líbí se mi, že klub je ambiciózní, má dobré juniory a skvělé diváky, o kterých se všude mluví. Důležité je také to, že florbal je v České Lípě sportem číslo jedna. I proto jsem zvážil pro a proti a říkal si, že to rád zkusím, protože mám rád výzvy.

V České Lípě posílíš nyní již tak silný brankářský post v týmu. Co od tohoto kroku očekáváš?

Očekávám velkou konkurenci, která nás posune kvalitou ještě o něco výš. A myslím, že mám i dostatek zkušeností z mezinárodní scény, absolvoval jsem několik MS a MPEZ za ruskou reprezentaci, tak věřím, že klukům můžu i něco předat a posunout českolipskou brankářskou školu opět o něco dále.

Jak se vůbec ruský brankář dostal do České republiky a jak probíhala adaptace?

V březnu 2007 jsem byl na návštěvě u Dmitrije Uglanova (pozn. red. ruský reprezentant v té době ve službách FBC Liberec) a zúčastnil jsem se tří tréninků v libereckém FBC. Po trénincích jsem dostal nabídku na chytání na Czech Open a zkusit si vybojovat místo v mužstvu. Dopadlo to dobře a od té doby jsem v Čechách. Adaptace byla celkem snadná, dobrá parta a ve škole, Tomáš Erben (pozn. red. prezident klubu v LBC) mně také hodně pomohli. Díky panu Příhodovi se podařilo najít zajímavé zaměstnání dle mého vysokoškolského vzdělání, které jsem získal v Moskvě. Od této doby jsem se cítil v Čechách jako doma.

Co v současnosti v Čechách děláš?

Dělám chemického výzkumníka ve firmě Elmarco, která se zabývá výrobou strojů pro výrobu nanovlákna. Jsem také asistent trenéra Lenky Bartošové a trenér brankářů u extraligového týmu žen v Liberci.

Jaké jsou tvé plány v další kariéře?

V současné době chci pomoci České Lípy vybojovat první ligu a do budoucna se zlepšovat jak ve florbale, tak v zaměstnání, protože nikdo není dokonalý. Vždy se dá něco zlepšit, proto i já rád pomůžu mladším gólmanům.