Na závodníky čekaly skvěle připravené cesty, jejichž obtížnost odpovídala významu tohoto prestižního závodu. Úlohy předlezce se na žádost pořadatelů zhostila novoborská Petra Vojířová, přední závodnice Českého poháru, pro kterou je tento seriál uzavřen.

Novoborskou Jiskru tedy reprezentovala osvědčená trojice Matoušek, Kozáková, Bělková. Své postavení měla potvrdit i českolipská Václavíková.
Dopolední kvalifikací prošli všichni lezci tradičně dobře: Bělková, Kozáková a Václavíková skončily první, Matoušek druhý.

„Finále nepostrádalo na dramatičnosti. Pády ze stěny, odřeniny, modřiny… To vše dokreslovalo letošní finále Tendon Cupu,“ dokumentoval Petr Mánek, trenér novoborských závodníků. Podle něj se například David Matoušek potýkal s virovým onemocněním. „Přesto, jako jediný, si poradil s klíčovým místem ve stěně a zaslouženě zvítězil, což mu zajistilo prvenství v letošním ročníku,“ uvedl trenér Mánek.

Bělková s Kozákovou nastoupily do finále z prvního místa. „Zatímco Kozáková nenašla recept na obtížný přechod do stropu, Bělkové výkon připomínal výlet na Karlštejn. Precizně a zdánlivě bez námahy vyřešila všechny problémy a nenechala nikoho na pochybách, kdo je letošní královnou poháru,“ radoval se Petr Mánek.

Budoucnost oddílu je nejistá

Kozáková si třetím místem zajistila celkové stříbro. Václavíková si finále rovněž vychutnala. I když nedosáhla na nejvyšší metu, potvrdila svou letošní suverenitu ve své kategorii. Oddíl mladých sportovních lezců z Jiskry Nový Bor čeká letos ještě vystoupení na Mezinárodním mistrovství Saska v Drážďanech, finále Českého poháru v rychlosti v Novém Boru (5. prosince) a finále Českého poháru v obtížnosti (20. 12.) ve Svitavách.

„Za letošními výkony stojí především nadšení a obětavost nás, trenérů, dobré podmínky ve sportovní hale a finanční podpora, kterou oddílu poskytlo město Nový Bor,“ konstatuje Petr Mánek a pokračuje: „Bohužel, nad naším oddílem se stahují mraky. V rozpočtu města se s provozem sportovišť prakticky nepočítá, hala i její lezecká stěna osiří. Dojíždění třikrát týdně do Liberce je pro všechny neúnosné. Oddíl, který dlouhodobě patří mezi českou špičku, má na svém kontě ohromné množství mezinárodních úspěchů, včetně titulů mistrů Evropy a vicemistryň světa, bude nucen ukončit svou činnost. Spolu s ostatními sportovci přijde i lezecká mládež o střechu nad hlavou, a na tento velice úspěšný klub se bude moci jen vzpomínat.“

Výsledky 5. závodu Tendon Cup

1. Bělková (N. Bor), 2. Pokorná (Lanškroun), 3. Kozáková (N. Bor).
1. Matoušek (N. Bor),2. Oubrecht (Trutnov), 3. Burda (Hřensko).
1. Václavíková (Č. Lípa), 2. Wiležínská , 3. Tokárová (obě Trutnov).
Celkové pořadí seriálu
1. Bělková, 2. Kozáková (obě N. Bor), 3. Pokorná (Lanškroun).
1. Matoušek (N. Bor), 2. Burda (Hřensko), 3. Oubrecht (Trutnov).
1. Václavíková (Č. Lípa), 2. Černá (Hřensko), 3. Tokárová (Trutnov).