Už jen týden zbývá do zahájení XI. Global Assistance Setkání mistrů v Sosnové u České Lípy. V letošním roce se budou účastnit hvězdy české, ale i zahraniční rally scény, nebudou chybět silné rallycrossové speciály a jezdci ovládající monstra s výkonem přes 600 koňských sil. V Sosnové ale diváky každoročně dokáží skvěle pobavit i autocrossaři.

Velmi populární motoristická disciplína nabízí vše od kontaktního závodění na okruhu, přes bláto, skoky a divoké smyky. Však si také za desetiletí vydobyla pevné místo mezi motoristickými fanoušky a závody autocrossu jsou v České republice alespoň, co divácké návštěvy, opět na vzestupu. Na nejvýznamnější mistrovské závody zavítají pravidelně desítky tisíc diváků.

Během XI. Global Assistance Setkání mistrů memoriálu Bohuslava Ceplechy uvidíme esenci toho nejlepšího, co český autocross nabízí.

Koho tedy za volantem autocrossových bugin uvidíme?

Tomáš Pospíšilík

Nejmladší mistr ČR v divizi Superbuggy 18 let. Loňský mistr ČR v divizi Buggy1600. Na Setkání mistrů odstartuje s motorem BMW. Jezdec z mekky rally, Hrobice u Slušovic. Příští rok bude maturovat a chtěl by zkusit nějaký závod v rally.

Jaroslav Hošek

Jezdec, konstruktér a nejstarší aktivní účastník autocrossových závodů z Kladna. Za celou svou kariéru vynechal v ME a v MMČR jediný závod, na který nakonec dorazil alespoň jako divák. 5-ti násobný mistr republiky, a jedenkrát mistr Evropy.

Petr Bartoš

Rodák z Mladé Boleslavi je 4 násobný mistr Evropy a 9 násobný mistr ČR. Fenomén, který talent podělil po svém otci, dlouholetém reprezentantovi Jiřímu. Nyní začíná se závody i jeho syn, Jakub Bartoš.

Roman Keřka

Letošní druhý vicemistr ČR je pravidelným účastníkem jak evropského, tak i domácího šampionátu. Po většinu své kariéry jezdí s motorem Tatra, ze kterého létají efektní plameny. Je to mistr ČR z roku 2003 a 2004, získal také Evropský titul 2004.

Vladislav Štětina

22 letý rodák z Prahy. Jako 17-ti letý dokázal vybojovat juniorský titul mistra Evropy v Euraca Cupu. Do Sosnové přijíždí každoročně s plánem spálit několik sad pneu a pobavit nejen sebe ale hlavně přihlížející diváky…

Jan Smrž

Pravidelný účastník domácího šampionátu, který se letos umístil na čtvrtém místě. Pochází z vesničky Pětihosty, které najdeme nedaleko Prahy. Jeho vůz je osazen motorem Ford Cosworth.

Soutěžácká špička z České republiky bude doplněna i několika zahraničními jezdci, mezi nimiž nechybí například Craig Breen, irský jezdec, který aktuálně bojuje ve Španělsku o pozici mistra světa v rally kategorie SWRC, či Švéd Patrik Flodin.

Oproti původně avizovanému seznamu přihlášených máme tu čest oznámit, že v Sosnové se opět ukáže Marc Basseng, loňský absolutní vítěz Setkání mistrů, který zde zajel absolutně nejrychlejší kolo s rallycrossovým speciálem Škoda Fabia. S ním bude čerstvý mistr světa FIA GT1 Marc Basseng startovat i v tomto roce a bude tak patřit k nejvzácnějším hostům XI. Global Assistance Setkání mistrů.

I z České republiky ale pořadatelé evidují dalšího závodníka, jehož jméno nezaznělo mezi původně avizovanými účastníky XI. Global Assistance Setkání mistrů. Jeho jméno je Martin Bujáček a je to rovněž čerstvý mistr kategorie produkčních vozů ve Sprintrally.

Během volných tréninků 17. listopadu i během hlavního, paralelního závodu 18. listopadu, tedy rozhodně bude na co se dívat, ale nemusí zůstat jen u dívání. Na stránce www.autodrom.cz a také na stránce mediálního partnera www.ewrc.cz máte možnost zařadit se mezi zájemce o svezení na místě spolujezdce vedle některého z mnoha účastníků.

V rámci memoriálu Bohuslava Ceplechy tak máte možnost podpořit dobrou věc a užít si nevšední zážitek v závodním voze včetně speciálů WRC! Zakoupit si ale můžete i cenné trofeje, či závodnické vybavení, které věnovali i závodníci, kteří se neúčastní.

Hlavní závod se uskuteční v neděli 18. listopadu na autodromu v Sosnové u České Lípy. Vstupenky v cenách od 100,- Kč si můžete zakoupit na místě v Global Assistance Racing Aréně, ale také v předprodejích na www.autodrom.cz, kde najdete i další podstatné informace o XI. Global Assistance Setkání mistrů.