Datum 2. prosince 2018 se zapíše do historických záznamů šachistů. Šachový klub z Nového Boru totiž po těžko uvěřitelných devíti letech našel svého přemožitele v extralize. Stal se jím klub v posledních letech na vzestupu Lysá nad Labem.

Klub z Lysé nad Labem patří mezi jeden z největších v České republice. Obsazené mají všechny kategorie od extraligy až po regionální soutěže. „Jsme v posledních čtyřech, pěti letech konkurence Nového Boru na vítězství v extralize,“ popisuje klub z Lysé nad Labem Pavel Kolář.

Jak ale probíhal zápas proti Novému Boru? „Udrželi jsme na zadních šachovnicích remízy a exmistr světa Ruslan Ponomariov na první desce podle mého názoru jednoznačně přehrál svého soupeře,“ hodnotí průběh zápasu Kolář.

Mysleli si, že výhra přijde sama

Nový Bor bere první porážku po mnoha letech sportovně. „Přemýšlel jsem nad porážkou hodně a vlastně to znamená, že máme co slavit. Padla hranice devíti let, kdy jsme nepoznali porážku v extralize. Nyní tedy konečně víme, jak dlouho nám doba bez prohry trvala, a to je důvod ke slavení,“ smál se Petr Boleslav z Nového Boru.

Devět neporazitelných let Nového Boru nemá na kontě žádný jiný klub, a to dokonce ani v době Československa, kdy se soutěží účastnily i slovenské kluby. „Pokud mám zhodnotit zápas s Lysou, tak si vítězství soupeř zasloužil. Spoléhali jsme v tomto duelu spíše na to, že vítězství přijde samo. A to proti takovému soupeři, jako je Lysá nad Labem, která v posledních letech získává medaile, nemůžete,“ přesto pokáral týmovou taktiku Boleslav.

Co znamená prohra pro Nový Bor? Po mnoha letech si vyzkouší pozici v extralize, kdy naopak bude muset v tabulce někoho dohánět. Před Novoborskými se nyní nachází na druhém místě přemožitel z Lysé nad Labem a zatím suverénně bez prohry si počínají Pardubice. Ty ale čeká hned v lednu zápas proti Lysé a s Novým Borem se rovněž ještě neutkaly. Zatímco Lysá již v extralize ztratila, Nový Bor musí spoléhat na zaváhání Pardubic.

Navara přivezl bronz z ME

Na severu Čech se ale nesmutní. Šachista Navara totiž 7. prosince získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v bleskovém šachu!

Novoborský klub šachistů je velice úspěšný. Členská základna je velice široká, i když se jedná o hráče z okolí a ne pouze z města Nového Boru.

Samotná historie se datuje hluboko do minulého století. Tradice tohoto dnes již sportu se píše již po druhé světové válce. A ačkoliv před rokem 1989 se jednalo o velice populární a především dobře organizovanou soutěž, nyní získává znovu pozvolna na popularitě. „Mladí hráči potřebují alternativu za tablety a mobilní telefony, a to šachy splňují,“ říká Boleslav.

A jak působí Česká republika na šachových turnajích ve světě? Slovy Boleslava: „Musím říci to, co říkám i u jiných sportů na to jak jsme malá země, tak jsme dobří. Ale v posledních letech se více a více zapojuje Čína a Indie, kde tento sport získává na oblibě, a začínáme pomalu hrát druhé až třetí housle.“

Fanoušci mají možnost se v lednu podívat na borské šachisty na turnaji v Praze. V březnu sem také zavítá světová špička a hráči z TOP30 budou předvádět zápasy.

Zlata Vostrá