Na konci dubna provedl prohlídku tratě Rally Bohemia 2019 pověřený zástupce jezdců Petr Černohorský. „Pořadatel mě velmi mile překvapil, protože tři čtvrtiny ratí nebyly za poslední ročníky Rally Bohemia k vidění. Jsou to tratě velmi technické plné střídání rytmů, povrchů a neustálé akce. Na žádný z nových úseků nebylo třeba umístit zpomalovací retardér. Velice si vážím faktu, že si dal pořadatel tolik práce s přípravou nových rychlostních zkoušek,“ řekl spokojený Černohorský.

Startuje se z autodromu v Sosnové

Poprvé se na Rallay Bohemia budou moci fanoušci setkat s předními posádkami republikového šampionátu v rally na autogramiádě v mladoboleslavském Bondy centru již ve čtvrtek 11. července od 19 hodin. Závodní automobily budeme moci poprvé vidět v akci na testovací RZ/Shakedownu na trati Loukov – Kruhy v těsné blízkosti servisního areálu soutěže na hoškovickém letišti v pátek 12. července od 13:30 do 17 hodin.

Závod začne po mnoha letech tam, kde začínal již v minulosti: Na Autodromu v Sosnové u České lípy, a to hned dvojím průjezdem divácké super-RZ 1/2 SCALA Gladiator Sosnová. Všechny posádky se zde tedy představí divákům hned dvakrát při atraktivních paralelních soubojích, kdy bude možné porovnat jejich rychlost napřímo. Na facebookovém profilu Rally Bohemia bude vypsána anketa, kterou dvojici chtějí diváci vidět závodit v Sosnové proti sobě. Tu nejčastěji žádanou pořadatel postaví proti sobě – sledujte proto facebook Rally Bohemia (@rallybohemia).

Mácháč Run Fest 2014.
Zdeněk Bufka se stal mistrem ČR. Bodoval na Mácháš Run Festu

V sobotu ráno se jako první na trať vydá startovní pole MČR historických automobilů, které bude v sobotní etapě předcházet soudobé automobily – MČR v rally. Od 9:30 proběhne tradiční slavnostní start, který se po roční pauze vrací na mladoboleslavské Staroměstské náměstí. V jeho těsné blízkosti následně proběhne RZ3 ŠKODA AUTO Staroměstská I, po jejímž absolvování zamíří soutěžní automobily zpět do krátkého servisu v Hoškovicích u Mnichova Hradiště. Pak už je bude čekat série pěti náročných RZ v řadě za sebou, přičemž první tři RZ – Hradčany, Rašovka a Milíře jsou zcela nové. Další dvě RZ Mogul Bzí a Střevelná se do harmonogramu Rally Bohemia vracejí po několika letech a v inovovaných podobách.

Závodníky čeká náročný program

Po absolvování této pětice RZ závodníci zamíří zpět na hoškovické letiště do velmi zasloužené odpolední servisní přestávky. Po jejím uplynutí je čeká opakovaný průjezd všemi pěti rychlostními zkouškami v řadě.

V neděli ráno se už jako první na trať vydá startovní pole soudobých automobilů – MČR v rally. Posádky i diváci budou moci těšit nejprve na další novou RZ Kvítkovice. Tu bude následovat osvědčený, ale i zrádný, test Chloudov, na jehož části bude navíc letos položen nový asfalt. To samé platí i pro jezdecky oblíbenou inovovanou RZ Radostín, která bude se svými téměř 22 kilometry zároveň nejdelší rychlostní zkouškou letošní Rally Bohemia.

Zdroj: Youtube

45. Rally Bohemia 2018  Zdroj: YouTube.com/Martin Závora

Po absolvování této trojice RZ se posádky vydají do servisu, aby jejich týmy mohly připravit závodní vozy na opakované polední průjezdy těmito rychlostními zkouškami. Ani po jejich průjezdu ale nebudou mít posádky ještě vyhráno. Po další servisní pauze je totiž bude čekat ještě druhý průjezd náročnou RZ ŠKODA AUTO Staroměstská v centru Mladé Boleslavi. Ta každý rok ještě trochu zamíchá pořadím a plynule na ní naváže cílový ceremoniál na Staroměstském náměstí.

Průjezdy startovního pole MČR v rally i MČR v rally historických automobilů doplní tradičně také průjezdy účastníků exhibiční jízdy historických automobilů Rally Legend. „Legendy“ absolvují kompletní program první etapy, včetně páteční divácké super-RZ SCALA Gladiator Sosnová. V neděli pak účastníci Rally Legend absolvují první průjezdy rychlostních zkoušek a pak už zamíří do cíle na Staroměstské náměstí, kde otevřou před 14. hodinou sérii cílových ceremoniálů.

Časový harmonogram klasické rally se bude částečně prolínat s časovým harmonogramem ECO Energy Rally Bohemia. Ta po čtvrtečních přejímkách a briefingu pro posádky začne již v pátek ráno slavnostním startem v Liberci na náměstí Dr. Eduard Beneše. Odkud posádky vyrazí do oblasti Lužických hor a Českolipska. V pátek posádky absolvují 12 testů pravidelnosti o délce 159 km, včetně dvou průjezdů divácké super-RZ na Autodromu v Sosnové, kde budou otevírat program pátečního podvečera.

Ilustrační foto.
Premiérový DC Open se vydařil, vládla mladá krev z České Lípy

V sobotu dopoledne posádky ECO Energy Rally Bohemia vyrazí za třemi delšími testy pravidelnosti do podhůří Jizerských hor. Odpoledne se jejich časový harmonogram spojí s klasickou rally, když budou mít na programu testy pravidelnosti na uzavřených rychlostních zkouškách Hradčany, Rašovka, Milíře a Bzí. V neděli se budou tři ze čtyř měřených úseků odehrávat taktéž na tratích uzavřených rychlostních zkoušek, kterými budou RZ Kvítkovice, Chloudov a Staroměstská.

Celkem účastníci ECO Energy Rally Bohemia ujedou trať dlouhou 620 km, ze kterých bude 306 měřených kilometrů rozdělených do 23 testů pravidelnosti.

ECO energy Rally Bohemia bude šestým podnikem mistrovství světa FIA Electric and New Energy Championship, které bude doplněno o Pohár pořadatele v ECO rally, pro který platí volnější pravidla a mohou se ho účastnit i automobily na hybridní pohon, CNG, LPG či ethanol (E85). ECO energy Rally Bohemia se tedy mohou zúčastnit zájemci z řad široké motoristické veřejnosti.