Celkem 259 lyžařů se zúčastnilo závodů FIS Masters v Rokytnici nad Jizerou.

Tamní oddíl poskytl ideální podmínky pro konání dvou samostatných závodů v jedenácti věkových kategoriích s tím, že se jel i 4. ročník mezinárodního FIS závodu v obřím slalomu Memoriál Dr. Jana Vedrala.

„Obřího slalomu se zúčastnilo 148 závodníků včetně mnohonásobné zahraniční účasti sportovců ze sedmi evropských států. V rámci nedělního slalomu FIS Masters kategorie A se pak představilo 111 lyžařů,“ řekl předseda oddílu alpského lyžování TJ Spartak Rokytnice nad Jizerou Jiří Jirman, který se do závodů aktivně také zapojil.

Jirman obsadil v největší konkurenci ze všech kategorií páté místo v obřím slalomu, v nedělní části si pak připsal čtvrté místo.

„Ve své kategorii A5 jsem startoval s některými mladšími soky, kteří mě poráželi. Ale musím říct, že trať byla krásně připravená a pro všechny panovaly regulérní podmínky. Je to hodně o fyzické kondici, musí se trénovat, na což jsem já neměl příliš mnoho času,“ zhodnotil své umístění Jirman.

Do závodů Masters se mohou zapojit lyžaři, kterým je nejméně třicet let. Účastníci jsou pak rozděleni do tří kategorií. Mezi „áčkaři“ se utkávají závodníci ve věku od 30 do 54 let, „béčko“ pak tvoří pětapadesátiletí a starší, do kategorie C pak přirozeně spadají ženy. Lyžařští veteráni jsou pak ještě klasifikováni v podkategoriích po pěti letech dle narození.

Ačkoliv byla avizována také účast prezidenta České republiky Václava Klause, nakonec se museli organizátoři kvůli zdravotním potížím hlavy státu obejít bez jeho účasti.

„Přesto se v Rokytnici objevila celá řada osobností. Nechyběl předseda olympijského výboru doktor Jirásek, hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler, který dokonce závodil v mé kategorii A5. Vyhlášení se pak zúčastnila senátorka města Semily Soňa Paukrtová. Samozřejmě nechyběl starosta města Rokytnice nad Jizerou Petr Matyáš,“ jmenoval některá známá jména Jiří Jirman.

Nejstarším účastníkem se nakonec stal František Dolník ze Slovenska, který v letošním roce oslaví devětasedmdesáté narozeniny.

Pro rokytnický klub ale těmito závody činnost nekončí. Na domácí půdě budou pořádat ještě republikové mistrovství Masters.

Celý tým, který tvoří 14 závodníků, pak 23. března vyrazí na mistrovství světa Masters.

Výsledky jsou na www.krkonossky.denik.cz/Masters Rokytnice.

Další lyžařské závody Masters budou dnes k vidění v lyžařském areálu Obří sud Javorník.

„Náš klub ve spolupráci s dalšími lokálními organizátory pořádá lyžařské závody po celé republice, které jsou určeny pro dospělé lyžaře se zaměřením na kategorii Masters, tedy muže a ženy od třiceti let výše,“ říká Šimon Mastný z pořádajícího oddílu Ski Club Masters.

„Letos je to rozšířeno o kategorii Open, aby si zazávodili také mladší, kteří jsou většinou z regionu, anebo si někteří Masters s sebou vozí manželky, děti, vnoučata. Na startu by mělo být kolem sedmdesáti lyžařů, tomu nejstaršímu bude přes sedmdesát let.“

Na Javorníku se bude závodit v obřím slalomu, akce startuje v 10 hodin. Muže i ženy čekají dvě závodní kola. Přijede například i Jan Čermák z Harrachova (ročník 1943), první český účastník Světového poháru a několikanásobný mistr republiky z šedesátých let.