Sport, ať už jakýkoliv, je odvětví lidského života důležité pro normální myšlení a hlavně pro naše fyzické zdraví - vývoj a udržování zdravých kloubů, páteře, svalové hmoty, hmotnosti, činnosti srdce a krevního oběhu člověka, a také vůle. Zeptal jsem se cyklisty z Kamenického Šenova Jakuba Svobody (nar. 23. 5. 1975) na několik otázek.
Jakube, plíce sportovce obsahují 6 litrů a srdce má v klidu 47 úderů za minutu, což jsou o třetinu lepší parametry, než u lenochů. Je to tvojí motivací ke sportu a závodění?
Abych pravdu řekl, vůbec nevím, kolik moje plíce pojmou litrů vzduchu na jeden nádech. Ale ať je to jakkoli, většinou mi je to během závodu stejně málo. Mým krédem a motivací je být v takové skupině, kde visím za oči, ne kde se pohybuji s přehledem. A to je i mým hnacím motorem. Cyklistika není jen sport, je to způsob života, možnost odreagování od stresu z práce, starostí všedního dne. I když se vracím k smrti unaven jak ze závodů, tak z tréninku, vždy se cítím spíš posílen všudypřítomnou energií tohoto koníčka. Navíc se mi v hlavě často zrodí nápady, které aplikuji v podnikání, nebo se mi podaří přijít na řešení problému, který ně trápí. Je to takové souznění, hlavně pro mne, protože to, že existuje i nesčetně dalších milovníků cyklistiky, mne i živí.
Za mé cyklistické éry bylo na celém světě maximální možností převodů - šestikolečko a dvojtalíř, 28 drátů na časovku, dural a ocel. Mohl bys pohovořit o současné době - po 30 letech a mohl bys nám popsat současné nejlepší špičkové super lehké kolo a jen tak pro legraci jeho cenu? Když jsme v tvém krámku byli s hosty ze Švýcarska, dozvěděl jsem se, že tvůj vrcholový sortiment je lepší, než u nich a že rámy, které tam máš, tam stojí okolo 10 000 euro.
Technika letí kupředu jako splašená. Co bylo před třiceti lety špičkou, používají nyní spíše tatíci při cestách na chalupu. Pokud by vás zajímala super technika, koukněte se jen na jednu etapu Tour de France v televizi, a nebo přijďte ke mně do krámu. Je fakt, že už to pokročilo tak daleko, že pastorků na kole je oproti tvé době skoro dvojnásobek, konkrétně jedenáct u Campagnola. Ostatní značky pak používají deset koleček jako standard. Neobvyklé není ani to, že je řazení ovládáno elektronicky. Já sám jsem například vozil elektronické Shimano i letos. Stejně je tomu s rámy a prakticky veškerým vybavením. Zejména co se týče modního karbonu. Pokud bychom se snažili, dokázali bychom z něho snad kromě pneumatik sestavit celé kolo. I když cena by se pohybovala jistě ve vesmírných hodnotách. Ale vážně, já tím, že na kole aktivně jezdím, snažím se prodávat materiál, kterému věřím a nejlépe takový, který jsem sám otestoval. To je patrné ze zastoupení značek v mém obchodě. Nejen Fondriest, jehož kredit v Česku buduji již řadu let od úplného základu, ale i další uznávanou italskou značku Cipollini. Stejně je tomu u zastoupení kol Lightweight, o nichž si myslím že jsou nejlepší na světě. Letos se mi podařilo navíc získat i zastoupení belgické značky Eddy Mercx - již tento trojlístek značek, jež se všechny opírají o věhlasné postavy cyklistické historie, je jasným důkazem toho, že nejlepší reklamou je vlastní příklad. A to je i mým záměrem, jít příkladem svým zákazníkům.
A teď to hlavní, mohl bys shrnout letošní sezonu jednak v ČR, a přidat nějaké výsledky a kuriozity vašeho klubu?
Tak jako v předešlých sezonách, tak i v letošním roce se tým CK Kolokrám-Svijany soustředil především na domácí silniční maratóny ze série 53x 11 marathon Cup, závodů ČP a MČR, Extraligy masters a na pozvání partnerů od firmy Fondriest přibyly nově dva starty v Itálii. Došlo i ke změnám ve složení závodníků, kdy jsem k osvědčenému základu sestavy přizval nové talenty, jako juniorského mistra republiky Daniela Veselého, amatérského mistra ČR Michala Šupola, nebo Filipa Endlera, Adama Kauera a Tomáše Maršíka. Za skvělý tah pak pokládám angažování jediné ženy Lenky Sýkorové.
Samozřejmě, že v silniční cyklistice musí být tým stmelen tak, aby mohl pomýšlet na přední umístění, a to si myslím, že v našem týmu tak fungovalo. I když vítězství vzhledem k narůstajícímu počtu kvalitních týmů nebylo tolik jako vloni, jsem s fungováním spokojen. Naděje se vkládaly i do reprezentanta ČR do 23 let Dana Veselého, který přecházel prvním rokem mezi muže a sbíral především zkušenosti na takových závodech, jako např. etapový Okolo Slovenska či Czech Cycling Tour, kde si vůbec nevedl špatně. Překvapil i Filip Endler, který startoval na obou závodech v Itálii, a to na červnovém Grand Fondo Maurizio Fondriest, tak především v srpnu na prestižním etapovém závodě Giro Ciclistico Internazionale del Friuli, kde mi nemalou měrou pomohl k uskutečnění snu o velkém vítězství. Ten se splnil právě tam, kde jsem měl tu čest startovat po boku ex profesionála a držitele světového rekordu v hodinovce Ondřeje Sosenky.
Dařilo se tradičně na maratonech 53x 11, ale oproti minulým ročníkům se každoročně zvedá konkurence a prestiž. Vzhledem ke skvělé spoluprací celého týmu se mi podařilo vyhrát jak na Beskyd Tour, tak navázat své a Netíkovo vítězství v předešlých 2 letech a vydobýt hattrick při otevřeném mistrovství střední Evropy v silničním maratonu Okolo Tater. Na tradičním Králi Šumavy a Rampušákovi mne dobře svými výkony zastoupili Adam Kauer a Michal Soukup svými 3. místy. A pokud to někde nedalo „bednu“, snažili jsme se jezdit aktivně, ve většině ataků byl někdo z našich kluků. Lenka Sýkorová je kapitola sama o sobě, kromě 2. místa na závodě Mamut v Přerově všechny zbývající, kde startovala, s přehledem vyhrála. Dařilo se jí i na mistrovství ČR, kde se v největší domácí konkurenci blýskla vedle favoritky Martiny Sáblíkové parádním 5. místem v časovce a 6.místem v silničním závodě. I mně se celkem mistrovské závody ČR v Olomouci povedly umístěním ve druhé desítce jak v náročné časovce, tak v nabité konkurenci při silničním závodě. Tím jsem se spolu s naším Danem Veselým a Františkem Raboněm z HTC Columbia nominoval do výběrového týmu Moravy na náš největší etapový závod Czech Cycling Tour, kde jsem sbíral body hlavně v aktivitě. V červenci jsem na sobě celý měsíc vozil i puntíkatý dres nejaktivnějšího závodníka oblíbeného a hojně navštěvovaného seriálu kriterijní Giant ligy v Plzni.
Když tak shrnuji svoji cyklistickou sezonu, mám pocit že na nic jiného nezbývá čas, a to s minimálně stejným nasazením dělám vše ostatní. Někdy si říkám, že by měl být čas natahovací.
Autor: Ota Vejskal