Každý den v Českolipském deníku představíme a přiblížíme jeden sportovní film, na který se můžete doma podívat. Začínáme u baseballu – v roce 2011 vznikl snímek Moneyball.

Film Moneyball je dílem ze společnosti Columbia Pictures a je natočený podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt). Billy byl nadějným baseballistou, o kterého se praly přední kluby MLB. Beane však očekávání nesplnil a selhal. Ve světě baseballu ale zůstal a stal se manažerem špatně financovaného klubu Oakland Athletics, ze kterého si finančně stabilnější značky dělají trhací kalendář a berou z něj nejlepší hráče.

Při nespokojenosti a touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem a vsadí na zcela jinou cestu. Najme Petera Branda (Jonah Hill), mladého ekonoma, se kterým se položí do světa počítačových analýz a statistik. Bez ohledu na kritiku klubových skautů a dalších lidí začnou tvrdohlavě stavět tým na hráčích, které zbytek ligy absolutně ignoruje, považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické. Tito baseballisté jsou ale zároveň velmi nedocenění.

Nová cesta vzbudí v lize obrovský ohlas. A větší je ještě v době, kdy Oakland začne vyhrávat a s třetinovým rozpočtem oproti jiným svým způsobem změní baseball.

Brad Pitt a Jonah Hill byli za své role v tomto filmu nominováni na Oscara, Zlatý glóbus, cenu BAFTA a SAG Award. Film byl nominován na čtyři Oscary v kategoriích nejlepší film, střih, zvuk a scénář, dále na dva Zlaté glóby v kategoriích nejlepší scénář a film-drama a jednu cenu BAFTA v kategorii nejlepší scénář. Na serveru csfd.cz se Moneyball pyšní hodnocením 78 procent.

Moneyball je ideálním – více než dvouhodinovým – rodinným filmem plným emocí a bude vás bavit i přesto, že o baseballu nevíte téměř nic. Moneyball rozhodně není krokem vedle.

Redaktor Jan Pechánek
Vyklepáno z trenýrek: Fotbal mě chytl. A už nepustil