Zřejmě životní cesta a především velké dobrodružství i nové zkušenosti čekají třiatřicetiletého Petra Čvančaru, který se jako první Českolipan kvalifikoval na světové letní hry speciálních olympiád.

Handicapovaný sportovec bude Českou republiku i svůj region reprezentovat v atletickém čtyřboji. „Nejvíc si věřím ve skoku do dálky a vrhu koulí," prozradil den před odjezdem Deníku nadšený sportovec.

Petr Čvančara se začal sportu věnovat v českolipském denním stacionáři, kam pravidelně dochází od léta 2009. „Jako s každým jiným, začali jsme nejprve objevovat Petrovy možnosti, zjišťovat jeho představy o budoucnosti a společně jsme začali vymezovat cíle. Postupem času jsme přišli na to, že je Petr výborný a všestranný sportovec," vzpomíná Ilona Hummelová, ředitelka stacionáře.

Netrvalo to dlouho, když se Petr začal pravidelně věnovat profesionálnímu tréninku pod vedením kvalifikovaného trenéra speciálních olympiád, brzy se dostavily i první úspěchy oceněné medailemi.

Zlato si vynikající sportovec přivezl z Visegrádských her v Olomouci, postup na Letní světovou olympiádu si pak vybojoval prvenstvím v loňském šampionátu v Brně. „Velký dík patří hlavně klíčové pracovnici Haně Kabátové a Petrově trenérce Daně Michutové, které věnovaly spoustu času a elánu tomu, aby si Petr své možnosti uvědomil a mohl je využít. My děkujeme Petrovi, že příležitost využil a přejeme mu hodně úspěchů i spoustu zážitků," doplnila ředitelka stacionáře.

 Petr Čvančara má velkou podporu klientů denního stacionáře v České Lípě, kam sám dochází.

 Petr Čvančara má velkou podporu klientů denního stacionáře v České Lípě, kam sám dochází.