Letos se hraje v bulharském Plovdivu. V hotelu Novotel budou mít Novoborští řadu silných soupeřů v podobě hráčů světové extratřídy. „Nastoupí 24 z 37 hráčů s ratingem přes 2700 (koeficient, statistické ohodnocení výkonnosti hráče na základě výsledků jeho her – pozn. autora), což je většina světové špičky,“ komentuje rozložení sil manažer novoborského družstva Petr Boleslav.

„Jsme nasazení jako dvanáctí, před námi jsou pouze dva nejlepší německé celky, a pak už jen družstva z východu, tedy Rusové, Ázerbájdžánci, Arméni, Ukrajinci a Izraelci,“ vypočítává země s velkou šachovou tradicí.

„Prodrat se do elitní desítky se nám podařilo pouze před dvěmi lety v Řecku, jinak jsme získali dvě 14. místa,“ bilancuje dosavadní vystoupení na evropské scéně Boleslav.

„Nejlepší desítka má ale i letos od zbylých družstev určitý výkonnostní odstup, pouze naše jednička Viktor Láznička má větší Elo, než je jejich průměr,“ hodnotí novoborský funkcionář šance svého družstva, spokojený by byl s umístěním v nejlepší patnáctce. Dalšími hráči týmu jsou Zbyněk Hráček, polský přeborník Mateusz Bartel, Jiří Štoček, slovenská trojka Jan Markoš, Petr Hába a Robert Cvek.

Počet účastníků z každé země je striktně omezen. Česká republika má již podruhé za sebou díky předchozím úspěchům novoborského celku hned 4 postupová místa, přesto zůstávají Novoborští jedinými tuzemskými aktéry. „Účast na turnaji je finančně velmi náročná, čemuž vůbec nepomáhá ani Evropská šachová federace, která dlouhodobě toleruje předražené ubytování a další služby,“ vysvětluje viceprezident klubu Viktor Novotný. „Snad se to teď s novým vedením změní,“ doufá.

Turnaj má pouhých 7 kol a každé zaváhání tedy znamená strmý pád výsledkovou listinou. Družstva nastupují se 6 hráči a nejdůležitější jsou zápasové body – 2 za vítězství, tj. skóre alespoň 3,5 - 2,5 (výhra partie je 1 bod, remíza 0,5 bodu), 1 bod za remízu 3-3. Partiové body jsou až dalším kritériem v případě rovnosti zápasových bodů.

Úvodní kolo proběhne v neděli od 16 hodin, poté se hraje každý den ve stejný čas až do soboty 23. října.