Šachisté 1. Novoborského ŠK po roce znovu zvednou nad hlavu pohár pro vítěze extraligy. Rozhodla o tom závěrečná tři kola, která se konala od pátku do neděle v Poděbradech, a ve kterých úřadující mistr doslova deklasoval postupně Zikudu Turnov 7:1, Slavoj Ostrava 7,5:0,5 a Frýdek-Místek rovněž 7,5:0,5.

Impozantní poměr skóre nebyl pouze vedlejším produktem hry šachových velmistrů, ale naopak jejich hlavním cílem. Těsně v patách totiž Novoborským kráčel po celou sezonu Rapid Pardubice. Perníkáři nakonec získali stejný počet bodů a titul jim unikl právě jen o skóre. Nutno dodat, že v celkovém součtu o hodně velký rozdíl ve skóre.

„Pardubice hrály letos skvěle," uznal ostatně lídr Nového Boru David Navara. Stejného názoru byl i kapitán A-týmu a manažer 1. Novoborského ŠK Petr Boleslav, který poskytl Českolipskému deníku krátký rozhovor.

Byla znát v týmu nervozita? Šlo přece o nepřímý souboj s Pardubicemi v každém ze tří závěrečných kol.

Cítil jsem v týmu takovou zdravou nervozitu, což je vždy dobré. V extralize nelze podceňovat žádné soupeře. Všechna tři utkání jsme zvládli na výbornou a v souboji na dálku jsme Pardubice doslova smetli, když jsme navýšili konečný rozdíl skóre na 9,5 bodu. Mohli by hrát jeden zápas navíc a stejně by nás nedohnali.

Získat titul bylo tedy těžší než loni?

Rozhodně. Pardubice sehrály skvělou sezonu a držely s námi krok de facto do konce soutěže. Novoborský tým má na české extraligové poměry až neskutečnou šachovou sílu, takže velký tlak byl především na psychiku. Už pocit před sezonou, že v případě úspěchu získáme zlatý hattrick, svazoval poněkud více, než jsme byli doposud zvyklí.

Jaké utkání považujete za klíčové?

Klíčové zápasy byly dva, oba o prvním březnovém víkendu. V sobotním sedmém kole jsme absolvovali přímý střet s pardubickým Rapidem. V zápase jsme jasně dominovali a za stavu 4:2 se zdálo být vše jasné. Obě poslední partie jsme ale zcela nesmyslně prohráli a bodově jsme se tak od Pardubic neodpoutali. Druhý den jsme nastoupili proti nejslabšímu celku extraligy Polabinám a nikdo nečekal, že budeme v zápase na pokraji porážky. Zvládli jsme to, což byl zásadní krok k titulu.

Jindřich Lesage