Tentokráte to ovšem byl jiný pohár, než ten putovní, který mistři doposud zvedali nad hlavu. „Nový Bor ho bohužel loni nezískal a tím ho nezískal nadobro. Vyhrála ho Mahrla Praha, která ho někam zašantročila a pohár prostě není,“ vysvětlil na úvod své slavnostní řeči Sejkora.

„Musíme tedy nechat vyrobit nový pohár a všechna jména vítězů do něj opět nechat vyrazit,“ dodal vzápětí před pobavenými šachisty v Grandhotelu Pražák.

Z náhradního poháru se napil sektu i Roman Mužík, znovuzvolený prezident 1. Novoborského ŠK, který ve svém projevu nastínil nejbližší mety klubu. „Prvním cílem pro další sezonu je obhajoba titulu, druhým co nejlepší umístění v lize mistrů,“ řekl Mužík a ujistil přítomné, že příští sezona je finančně zabezpečena.

Naplnění jeho představ v silách novoborského A–týmu určitě je. Sestava pro extraligu totiž zůstane ve stejném složení, a to včetně dvaatřicátého hráče světového žebříčku FIDE Nikity Vitiugova a polského reprezentanta Mateusze Bartela, kteří s klubem podepsali novou smlouvu.

Evropského klubového poháru, který bude letos v říjnu hostit bulharský Plovdiv, se ze jmenovaných zahraničních posil zúčastní jen Bartel. I tak ale bude mít Nový Bor sílu vylepšit doposud nejlepší umístění na desátém místě z roku 2008.

Kromě dlouholetých kmenových hráčů totiž do bojů poprvé zasáhne i Viktor Láznička, jenž je podle žebříčku FIDE českou šachovou dvojkou a do Nového Boru přestoupil před dvěma lety z Pardubic.

Autor: Jindřich Lesage