Po šestém kole se dostal do samostatného vedení a od té chvíle už před sebe nikoho nepustil. „Letos mi to šlo celkem dobře od ruky a měl jsem v klíčových momentech i trochu štěstí,“ hodnotil na pohled snadný triumf dvaatřicetiletý šachista.

Druhé místo doslova vydřel ukrajinský veterán Evgenij Piankov. Po prvních dvou kolech měl na kontě nulu, ale díky švýcarskému losovacímu systému se po zbytek turnaje vyhnul střetům s největšími favority a zbývajících sedm partií vyhrál. Mohutným finišem tak těsně předběhl i domácího Jana Vránu, na kterého zbyl bronz. „Se třetím místem jsem nakonec spokojený, i když dvě kola před koncem jsem ještě doufal, že budu o stupínek výš,“ řekla třiadvacetiletá opora novoborského B-týmu.

Vrána byl nicméně strůjcem svého štěstí bez ohledu na Piankova a jak sám přiznává, o lepší umístění ho připravila partie s ruským velmistrem Ivanovem. „Ivanov mě sice přehrál, ale vybral jsem si jeden hodně slabý moment, kterým jsem tu partii, dá se říci, zahodil,“ litoval po osmém kole. Naopak velice povedenou hru předvedl novoborský mladík proti Šimáčkovi, což uznal i celkový vítěz: „S Honzou Vránou jsem sehrál nejobsažnější partii, byla kvalitní a hodně zajímavá.“

Z místních šachistů se výrazně prosadil ještě Jan Oreský, který skončil na pátém místě a byl to on, kdo nadělal největší vrásky Šimáčkovi v jinak celkem poklidné cestě turnajem (partie nakonec skončila remízou). V konkurenci sedmdesáti šachistů ze šesti zemí se do první dvacítky vešli ještě Novoborští Petr Kučera mladší, Roman Boreš a Jaroslav Kučera.

Konečné pořadí:

1. Pavel Šimáček (Agentura 64 Grygov 7,5 bodu), 2. Evgenij Piankov (Ukrajina 7 b.), 3. Jan Vrána (1. Novoborský ŠK 6,5 b.), 4. Mikhail Ivanov (Rusko 6,5 b.), 5. Jan Oreský (1. Novoborský ŠK 6,5 b.), … 11. P. Kučera ml. 6 b., 16. R. Boreš 5,5 b., 19. J. Kučera 5,5 b., 25. L. Jínová 5 b.

Jindřich Lesage