Velmistr Viktor Láznička pokořil další mezník, když se stal českou šachovou jedničkou. Ve čtvrtek 1. března vešel v platnost aktualizovaný žebříček stovky nejlepších šachistů světa, mezi nimiž nyní Láznička okupuje 40. místo. Je to jeho splněný sen nebo odrazový můstek k dalšímu cíli? Co na to říká a jaké další plány střádá do budoucna? Na to Láznička odpovídal v rozhovoru pro Českolipský deník.

Čtyřiadvacetiletý pardubický rodák Viktor Láznička hájí v současné době „barvy“ 1. Novoborského šachového klubu, který byl mimo jiné na Českolipsku vyhlášen nejlepším sportovním týmem dospělých za rok 2011.

Spolu s Davidem Navarou (taktéž člen Novoborského ŠK) tvoří elitní šachovou dvojici nejen v Čechách, ale také na mezinárodní scéně.
Mezi Lázničkovy největší úspěchy patří titul mistra republiky (Brno 2006), vítězství na turnaji v Kalkatě (2008), postup do osmifinále Světového poháru (Khanty-Mansijsk 2009), vítězství na turnaji World Open (Philadelphia 2010), vítězství na turnaji v Paksi (Maďarsko 2010) a v neposlední řadě také šachová Corrida v Novém Boru, kde minulý rok zvítězil právě nad Davidem Navarou, tehdejší české jedničce.    

Viktore, jako první se nabízí otázka, jaký je to pocit být aktuálně českou šachovou jedničkou? Splnil se vám tím sen?
Je to bezpochyby příjemný pocit. Stát se českou jedničkou byl můj dlouhodobý cíl, škoda jen, že se to stalo takovým způsobem, kdy jsem ztratil méně žebříčkových bodů než konkurent David Navara.

Co na váš úspěch říká právě David Navara, který byl doposud českou jedničkou? Je to pro něj impuls k tomu, aby Vás překonal?
Davida jsem se neptal, ale předpokládám, že to příliš neprožívá a naopak ho to může motivovat.

Kdysi jste uvedl, že pokud dosáhnete v žebříčku právě současného umístění, začnete se šachům věnovat profesionálně. Jaká je tedy situace nyní?
To je pravda, ale ne úplná. Toto jsem pronesl velmi dávno, kdy hranice 2700 bodů (Láznička má nyní v žebříčku 2702 bodů – pozn. red.) znamenala 15. místo ve světovém žebříčku, nyní se situace změnila a s mým momentálním počtem bodů jsem až na 40. místě. Rád bych se po ukončení studia věnoval šachu profesionálně, ale do té doby bych chtěl dosáhnout alespoň právě toho patnáctého místa.

Teď trochu z jiného soudku. Když se řeknou „šachy“, většina z nás si vybaví lidi s nadprůměrným IQ. Je to nutný předpoklad k tomu být elitním šachistou?
Není to nutný předpoklad, najdou se i výjimky. Ovšem statisticky je dokázáno, že elitní hráči bývají nadprůměrně inteligentní a snad je velká škoda, že svůj um nevěnovali jinému dílu než tomu šachovému. Ovšem také tvrdá práce může šachistu, jako obecně jakéhokoli sportovce, dovést vysoko, ale ne až na vrchol.

Co byste vzkázal lidem, kteří nepovažují šachy za sport?
Hrát dlouhý šachový turnaj může být nejen psychicky, ale i fyzicky náročné. Turnaj může být až čtrnáctidenní záležitostí, navíc jen pouhá příprava na dané utkání může zabrat až čtyři hodiny denně, pokud k tomu nakonec přidáte ještě téměř víc jak čtyři hodiny hry samotné, je to velmi únavné.
Je těžké posuzovat, jak moc fyzických sil neustálá maximální koncentrace a stres u partie odčerpává, přesto ve spojení s často naprostou psychickou vyčerpaností po partii se jedná o poměrně zatěžující činnost pro lidský organismus.
Šachy jsou bojem dvou soupeřů třeba jako v tenise, mají své turnaje, žebříčky, profesionály a splňují všechna kritéria olympijských sportů. Problém je v tom, že řada lidí nezná šachová pravidla a odmítá věnovat pozornost našemu sportu. Ti, co je znají, si často místo fotbalu pustí živý přenos šachových partií na internetu nebo se osobně zajdou podívat na turnaje.

Na jaké důležité turnaje se v nejbližší době připravujete?
V březnu se zúčastním mistrovství Evropy jednotlivců v bulharském Plovdivu, kde bych rád zaútočil na přední umístění a zajistil si postup na Světový pohár v následujícím roce.  V květnu pojedu na vyhlášený turnaj na Kubu, v srpnu mě čeká druhý ročník šachové Corridy v Novém Boru proti známému velmistru Alekseji Širovovi a vrchol bude na šachové olympiádě v Istanbulu, která se koná začátkem září.

Budete i další rok hrát extraligu za Nový Bor nebo nikoliv? Např. David Navara by se měl podle plánu vrátit do Prahy.
V Boru se mně osobně líbí, proto neplánuji nic měnit.

Daniel Mayer