Královská hra zaznamenává v historii 1. Novoborského šachového klubu doposud nejúspěšnější sezónu. Na přelomu roku se novoborské "Áčko" vyjímá na prvním místě extraligy. Po pěti kolech má na svém kontě 4 vítězství a jednu remízu. Na soupisce se to jen hemží velmistry a mezinárodními mistry. "B" tým je navíc vedoucím celkem 1. ligy a také ostatní 4 klubová družstva si vedou nad očekávání dobře. Na otázky týkající se situace kolem šachového klubu odpovídal jeho viceprezident Viktor Novotný.

Co stojí za úspěchem šachu v Novém Boru?

Kdosažení úspěchu je potřeba řada věcí. Nebudu zastírat, že ve vrcholovém sportu, šachy nevyjímaje, jsou velmi důležité peníze, tedy sponzoři. Již v1. lize jsme naráželi na družstva se silnými profesionálními hráči, včetně velmistrů. Pokud jsme chtěli přes takové týmy postoupit, nezbývalo než se rovněž posílit a mít pak štěstí. A to jsme měli, dostali jsme se mezi českou elitu o 2 roky dříve, než byla původní představa hlavního sponzora. Šachová družstva mají ale i svá specifika, přece jen jsou šachy především sportem individuálním. Aby výrazné individuality vtýmu dobře spolupracovaly, je nezbytně nutné věnovat při tvoření týmu velkou pozornost i vlastnostem hráčů a jejich vzájemným vztahům. Na tom jsme si dali obzvlášť záležet, takže máme teď vextraligovém manšaftu i skvělou partu a panuje tu skvělá atmosféra. A věřím, že ktomu přispěla i naše práce realizačního týmu, i když bez chyb se to také neobešlo.

Jaký další přínos má hostování elitních českých šachistů pro "domácí" hráče? Trénují například společně nebo posily hrají za Nový Bor jen extraligová utkání?

To je vcelku zásadní otázka, kterou jsme si na začátku rovněž kladli. Má pro stávající hráče nějaký smysl nabrat posily ze všech koutů republiky, když bylo zpočátku jasné, že rodilí Novoboráci na extraligu ani 1. ligu nemají? Přesvědčila nás ale analogie spodobnými projekty vjiných místech – špičkoví hráči vytáhnou obvykle i ten zbytek nahoru. Krom zvýšené motivace ktréninku přináší styk spředními českými hráči i další ovoce – získáváme zkušenosti při zápasech i při pozápasových analýzách partií. A spolupráce se neomezuje pouze na utkání, pořádáme pro řadové klubové hráče tréninky a simultánky, náš klubový přebor vbleskovém šachu byl snad nejsilnějším bleskovým turnajem vrepublice hned po MČR, mám-li nějaký šachový problém, skterým si nevím rady, mám se na koho obrátit atd. Vloňském roce zde velmistr Robert Cvek působil dokonce celou sezónu jako trenér, čehož jsme využili nejen vklubu, ale hlavně vDDM, kde vedl naši talentovanou mládež. Před příchodem sponzora jsme mohli hrát maximálně krajský přebor. Dnes by stejní hráči a za těch pár let vychovaní talenti už bez problémů zvládli 2. ligu, o kterou letos sCéčkem usilujeme, a ti nejlepší už hrají 1. ligu. Novoborský juniorský odchovanec Jan Vrána vloni zaskočil dokonce vExtralize.

Z České Lípy k vám odešla před lety řada klíčových hráčů. Jaká je jejich motivace dojíždět právě do Nového Boru?

To se stalo vdobě, kdy se objevily vČeské Lípě nejen finanční potíže, ale panovalo i nepřívětivé klima mezi jednotlivými hráči. Věřím, že teď se tam situace stabilizovala, ale pořád to asi není ono. Česká Lípa hraje nyní pouze regionální přebor, 6. nejvyšší soutěž, a vní by si hráči, kteří jsou schopní hrát 1. ligu, moc nezahráli. Náš klub nabízí krom široké škály soutěží družstev i řadu dalších členských výhod a aktivit – celou řadu klubových turnajů a akcí, slevy na zakoupení šachové literatury, bohatou šachovou knihovnu. Máme nejsledovanější internetové šachové stránky vrepublice, stačí párkrát kliknout a hned víte, co se bude večer vklubu dít, jak hrála ostatní družstva atd. Podobně funguje i pravidelný týdenní klubový e-mailový zpravodaj. Je toho spousta, včem se snažíme být lepší, než ostatní kluby. Jeden nováček knám proto jezdí dokonce až zLiberce.

Samotné partie extraligových kol jsou k dispozici on-line na internetu, navíc jsou některé i komentované … jaký je zájem veřejnosti ošachy vNovém Boru?

Vtomto ohledu jsou šachy nevděčným sportem a ani vNovém Boru nedokážeme naplnit stadion. Budoucnost šachového diváctví vidíme především na internetu. Když jsme na našich stránkách přenášeli mezinárodní turnaj zKarlových Varů, dosahovali jsme návštěvnosti až 5000 lidí denně. Zápasy extraligového družstva se snažíme co nejvíce divácky zatraktivnit i pro nevirtuální návštěvníky. Extraligu jsme přesunuly do nádherných prostor novoborského Grand Hotelu Pražák, kde lze krom samotných zadumaných šachistů sledovat vrestauraci při kávě i přenos partií pomocí video-projektoru a poslouchat vysvětlující komentář kdění na šachovnicích a kprůběhu zápasu. Aby vše bylo zajímavější i pro šachově méně zasvěcené, zpestřují komentátoři partiové analýzy přednáškami o historii šachu a vlastními zážitky. Ač většinu návštěvníků tvoří právě šachisté zokolí, i některé laiky povídání našich komentátorů zaujalo. Vletošním ročníku mohu čtenáře pozvat už jen na poslední domácí víkend 1. – 2. března 2008.

Včeských šachových kruzích se vposledních letech hovoří o "novoborském fenoménu". Co si pod tímto označením můžeme představit?

Zásluhu měl na všem především raketový postup znižších soutěží do top soutěže družstev – české extraligy. Snažíme se však přinášet novinky i vdalších „odvětvích“. Již zmiňovaný novoborský šachový server se těší velké přízni šachových fanoušků nejen zcelé České republiky, ale i slovenských sousedů. Snažíme se tak aktivně přispívat kinformovanosti a vzestupu královské hry.

Důraz klademe na technické vybavení, které přináší další možnosti pro atraktivnější sledování našich zápasů. Vpořádání on-line přenosů jsme mezi českými kluby úplnými průkopníky, a jako jediní vlastníme potřebné vybavení.

Výše uváděné důvody jistě přispěly kjiž několika návštěvám štábu České televize v Novém Boru. Natočené reportáže mohli televizní diváci sledovat na sportovním kanálu ČT4 Sport.

Jaké jsou plány 1. Novoborského ŠK do roku 2008?

Plány jsou velkolepé, řekl bych. Velmi se nám zatím daří vdružstvech – Áčko vede Extraligu, Béčko překvapivě vévodí 1. lize, Céčko je na nejlepší cestě kpostupu zKrajského přeboru do 2. ligy a i ostatní 3 družstva splňují očekávání. Stejně jako vloni bychom rádi přetavili úspěch vExtralize vúčast na prestižním Evropském klubovém poháru. Obhájit ale letošní 14. místo z Turecka nebude vůbec snadné. Chystáme opět 4 turnaje, od 6. ročníku Beránkova memoriálu pro nejmladší šachisty až po 32. ročník Fejfarova memoriálu vbleskovém šachu, což je turnaj mezi šachisty již vyhlášený. Novoborská šachová akademie by měla letos významně rozšířit své působení i mezi dospělé posluchače a řady změn se dočká i Novoborský šachový server

Další zprávy z regionu najdete zde