Jak je šachové veřejnosti dobře známo, 1. Novoborský ŠK totiž získal z Pardubic na svou stranu velmistra Viktora Lázničku. Hovořilo se tehdy o přestupu roku… Nejen o nové posile poskytl kapitán novoborského A týmu Marek Vokáč následující rozhovor.

Do týmu přichází Viktor Láznička, vnímáte to jako vhodné posílení kádru?
Viktor je již osvědčený olympionik, drží se několik období na medailových pozicích našeho domácího žebříčku – takový hráč jistě je významnou posilou našeho družstva. Přitom bude benjamínkem týmu, tedy z dlouhodobých hledisek mimořádně perspektivní.

Vraťme se k sezóně minulé. Jak hodnotíte vítězství novoborských s odstupem času?
Neberte to jako namyšlenost, když řeknu, že družstvo splnilo svou povinnost. Mělo nejkvalitnější kádr v soutěži a nejlepší klubové zázemí. Navíc bylo motivováno předcházející sezónou, kdy v podobné pozici nezvládlo začátek soutěže a ztratilo titulové šance hned v úvodních kolech. Loňskou sezónu naše družstvo sehrálo mimořádně zodpovědně a spolehlivě. Z 88 partií jsme prohráli jen 8, vyhráli 34 a remizovali 46 partií. Z 11 zápasů jsme dva remizovali 4:4, zbývajících 9 jsme většinou přesvědčivě vyhráli.

Výkony některých hráčů stojí jistě za povšimnutí…
Skvěle se soutěž vydařila Zbyňku Hráčkovi. Na 1. šachovnici získal bez porážky 7,5 bodu z 11 partií. Navíc bílými figurami své soupeře doslova drtil (5 ze 6, perfo 2857!). Přitom se utkával s největšími hráčskými hvězdami soutěže. Skvělou formu v sezóně potvrdil také Petr Hába, který získal 8 bodů z 11 partií při perfu 2560 a přidal na konto družstva nejvíce bodů. Důležité však bylo především to, že podobný výkon odvedla většina členů družstva, takže chválit bych mohl na mnoha řádcích.

Můžete prozradit něco z kapitánské kuchyně?
Kapitánovat družstvo kvalitních a zkušených profesionálů není zas tak velký problém. Nesmíme zapomínat, že všichni naši hráči by v mnoha jiných týmech aspirovali na první šachovnice. Navíc, i když je tým poskládaný z mnoha míst, je hodně friendly a pracuje skutečně týmově. To je velice důležité, a musím ocenit, že management klubu na tuto stránku vždy kladl značný důraz. Snažím se před každým zápasem připravit prognózu vývoje jednotlivých partií a roztřídit dílčí úkoly jednotlivců tak, aby měli všichni jasno, jaký výsledek či spíše styl hry se od nich konkrétně očekává – zda riskovat nebo hrát spíš opatrně na jistotu.

Novoborský ŠK se i letos chystá na Evropský pohár týmů. Loňské 14. místo bylo velkým úspěchem, podaří se na něj navázat, případně umístění vylepšit?
Loňský výsledek byl velmi dobrý, je ale nutno přiznat, že nám vyšel timing turnajového herního systému a vítězství v posledním kole s relativně přijatelným soupeřem nás vyneslo před několik kvalitních týmů, které v posledním kole narazily na favority. Letos nastoupíme s mnohem silnější sestavou, která bude mít vyšší ambice, nicméně je dobré počítat s tím, že v soutěži nastoupí nejméně 8 favorizovaných týmů prošpikovaných špičkovými velmistry.