Právo nosit mistrovský trikot pak po celý rok v závodech znamená úctu a uznání ostatních. Je to také završení usilovné dřiny v přípravě, ať už všeobecné přes zimu, tak specializované v sedle kola. V minulých dnech se podařilo vybojovat vítězství v prestižním závodu, MČR v časovce dvojic, cyklistům, kteří jsou spjatí s Českolipskem. Petr Kvapil a Vladimír Novák mistři republiky.

Oba jsou to čtyřicátníci, kteří už mají něco za sebou. Petr Kvapil žije ve Skalici u České Lípy. Je to chlap jako hora, pod kombinézou se rýsují mohutné svaly. Patří k nejlepším časovkářům ve své kategorii v republice.

V současné době závodí za pražský oddíl CSK Markus. Vladimír Novák, člen sportovního klubu MS AUTO Česká Lípa, většinu roku žije, pracuje a trénuje v Německu, kde je zaměstnán. Vysoký, šlachovitý, bývalý atlet, na kterém není gram zbytečného tuku.

Oba dva spojili své síly a po loňské premiéře se postavili opět na tradiční trať Mistrovství ČR v Březnici u Příbrami. Po předstartovních zmatcích, kdy měli díky prohození pořadí kategorií na přípravu od doby svého příjezdu jen minimum času, stojí nyní na startovní čáře bok po boku a odpočítávají vteřiny do startu. Oba plně koncentrovaní, pod aerodynamickými přilbami lze v jejich tváři číst napětí i touhu porvat se s těmi 25 kilometry, které je čekají.

Na co myslí těch pár vteřin před startem? Třeba na vše, co pro tento klíčový okamžik sezony museli udělat a obětovat. Také dokonale připravit svůj časovkářský speciál, na této úrovni se žádné chyby neodpouštějí. Určitě myslí na to, že vkládají svoji důvěru do toho druhého. Podrží mne ten druhý, když mě chytne do spárů krize? Dodržíme stanovenou taktiku a rytmus střídání? Dokážeme v závěru tempo stupňovat?

Okamžik startu a galusky nahuštěné na dvanáct atmosfér se zakousnou do asfaltu. Z náměstí v Březnici se točí na levou ruku a ihned se začne stoupat do kopce. Hlavně zvolit správné rychlé tempo a nepřepálit úvod, síly by pak chyběly v závěru. Vladimír Novák popisuje: „První polovina trasy neustále více či méně stoupá, je to trochu frustrující, že tachometr neukazuje přesně to, co bychom chtěli vidět. Já jsem jel špice většinou do prudkých úseků stoupání a přes vrcholky, Petr zas tahal na úsecích, kde se dala více využít setrvačnost.“

Oba dobře projeli otočku, což nebývá technicky jednoduché. Od diskových kol zní do okolí temné valivé mručení a oba mají před sebou druhou polovinu trati. Vladimír pokračuje: „Od otočky jsme založili nejtěžší převod a letěli kolem 60 km/h, pravidelně jsme se střídali na špici a měli jsme pocit, že s každým vystřídáním jsme rychlejší. Přišla poslední zatáčka, kde jsem projel výmolem, který mě rozhodil, v tom okamžiku Petr stupňuje tempo na maximum. Ždímu ze sebe zbytky sil, abych Petra dorazil a zavěsil se za něj. Podařilo se a pásku protínáme spolu.“

Oba snímají propocené přilby a snaží se uvolnit námahou ztuhlé nohy, dech se jen pomalu vrací k normálu. To čekání, jak to dopadlo…

A pak! První místo, dokázali jsme to! O čtyři vteřiny před druhými. Co to je - pouhé čtyři vteřiny?

Zhruba 60 metrů. Stačilo třeba neobratně projet otočku, nebo při startu pozdě našlápnout, špatně prostřídat. Ale to vše teď mizí, protože jsme to my, komu dávají na stupíncích obléknout mistrovský trikot!

Josef Semerád