ZODM 2014Hry VI. olympiády dětí a mládeže v kraji Vysočina.
Liberecký kraj vybojoval 38 medailí, z nichž zlatých bylo patnáct, stříbrných 13 a 10 bronzových.
Liberecký okres se podílel na celkové sbírce deseti medailemi.

Ten již pošesté potvrdil roli favorita a v celkovém hodnocení krajů vyhrál s vysokým bodovým náskokem před sportovci z Jihočeského a Jihomoravského kraje (Liberecký kraj 253 bodů, Jihočeský kraj 164 bodů, Jihomoravský kraj 138 bodů).

Sportovci z Libereckého kraje získali v kraji Vysočina, kde se akce uskutečnila, celkem 38 medailí, z nichž zlatých bylo patnáct (2 alpské lyžování, 3 běžecké lyžování, 3 biatlon, 3 lyžařský orientační běh a 4 snowboard), stříbrných 13 (1 alpské lyžování, 5 běžecké lyžování, 4 biatlon, 1 lyžařský orientační běh a 2 snowboard) a 10 bronzových (1 alpské lyžování, 5 běžecké lyžování, 2 biatlon, 1 rychlobruslení a 1 snowboard).

„Nejúspěšnější závodnicí Libereckého kraje se stala jilemnická běžkyně na lyžích Marie Rysulová se ziskem dvou zlatých a jedné bronzové medaile. Mezi chlapci vládl biatlonista Štěpán Machač, který si z Vysočina Arény v Novém Městě na Moravě odvezl tři zlaté medaile a stal se tak nepsaným králem biatlonových disciplín, do kterých nastoupil. Dvěma zlatými se mohou chlubit také lyžařští orientační běžci Veronika Gallová a Ondřej Němeček, který ještě přidal jedno stříbro," uvedl Martin Hanoušek, vedoucí výpravy LK na ZODM.

Úspěchem také skončila účast snowboardistů, kteří získali celkem sedm medailí, z nichž byly čtyři zlaté. Dvěma zlatými se na tom podílel Adam Počinek z Mníšku a všichni medailisté byli z našeho okresu.

„Obdiv a uznání si zaslouží všichni sportovci, kteří Liberecký kraj reprezentovali. Speciální poděkování pak patří všem trenérům a servismanům, kteří patří k základním stavebním kamenům všech úspěchů," dodal Hanoušek.

Na další Olympiádu dětí a mládeže se mohou těšit obyvatelé a sportovci v Plzeňském kraji, kde se v roce 2015 uskuteční letní varianta Her.

Okres Liberec

Jak si medailově vedli zástupci Libereckého okresu, kterých bylo sedm a vybojovali 10 medailí:
Anna Volková 1. slalom
Sára Novotná 3. slalom
Karolína Hornická 3. v rychlobruslení (super sprint)
Natálie Belocká 1. snowboarding (paralelní slalom), 2. snowboarding (slalom)
Martin Foldyna 1. snowboarding (slalom)
Adam Počinek 1. snowboarding (slalom), 1. snowboarding (paralelní slalom)
Anna Janisová 2. snowboarding (paralelní slalom), 3. snowboarding (slalom)