Šestadvacátý ročník tohoto sportovního klání zamíří do lehkoatletické sportovní haly, která se nachází v těsné blízkosti areálu fotbalového stadionu Chance aréna, kde hraje své zápasy fotbalový klub FK BAUMIT Jablonec, a. s.

Abychom se o soutěži a požárním sportu dozvěděli víc, položili jsme několik otázek dlouholetému členovi reprezentace HZS ČR Martinu Kulhavému, který je příslušníkem HZS Libereckého kraje.

Jablonecká „Hala“ je považovaná za neoficiální halové mistrovství ČR v běhu na 100m s překážkami a ve štafetě 4x 100m s překážkami. V čem je tato soutěž výjimečná?

Je to soutěž, která zahajuje novou sezonu v požárním sportu a jde v podstatě o nejtradičnější soutěž v ČR. Zvláštní je svým způsobem v tom, že jde o jedinou soutěž v republice pořádanou v hale a tak brzo zjara. Spousta lidí nemá natrénováno a jako rozjezd je to docela náročné. Řada kluků začíná jakoby od nuly a Halou se teprve nastartují.

V loňském roce jste ukončil svou reprezentační kariéru a působíte jako trenér v HZS Libereckého kraje. Kolik závodníků jste na Halu připravoval a jak to probíhalo?

Haly se zúčastní čtyřčlenné družstvo, na stovku pak půjdou pouze tři, protože jeden z nich měl vloni zranění achillovky. Jinak co se týká přípravy, tak každý z nich na sobě pracoval sám, ale samozřejmě, když s něčím potřebovali poradit, tak jsem tu byl pro ně. Neprobíhalo to ale tím způsobem, že bych s nimi chodil běhat na stadion. I já jsem vždy trénoval sám.

V kolika letech jste začal s požárním sportem?

Jak se to vezme. Na smysluplnější úrovni to bylo v mých patnácti, šestnácti letech u dobrovolných hasičů, kdy jsem začal se stovkou, pak s věží a už se to nabalovalo dál.

Nemusel jste sportu něco obětovat? Nebylo vám líto zrovna v těch „nácti“ letech, že nejdete někam ven s partou, ale místo toho běháte na stadionu?

Určitě ne. Dříve jsem hrál fotbal a byl jsem zvyklý fungovat v určitém režimu. Sport mě bavil sám o sobě a ničeho jsem se nemusel vzdávat.

Měl jste svůj vzor v požárním sportu?

Asi ne, vždy jsem závodil, abych pokořil sám sebe a vybičoval se k lepšímu výsledku. I když je fakt, že byli někteří dobří sportovci, které jsme si točili na video a podle toho je napodobovali.

Víme, že jste autorem knížky Metodika plnění disciplín požárního sportu. Můžete nám ji trochu představit?

Je zaměřená hlavně na začátečníky, důraz je kladen na metodiku a techniku provádění dvou disciplín, a to věže a stovky. To je prostě základ. Spousta lidí dělá něco špatně a ztrácí kvůli tomu drahocenný čas. V knížce je i náznak tréninkového plánu a je tam prostě vždy rozebraná celá disciplína od začátku do konce.

Když už nejste v reprezentaci, jak jste na tom s fyzičkou? Stále trénujete?

(Úsměv) Jak se říká, už jsem nezasel, takže teď nemám co sklízet. Ne, teď vážně. V pohybu jsem stále, dělám atletiku se svým synem, takže určitá příprava tu je, i když není zrovna směrovaná na požární sport.

Uvidíme vás ještě při nějakých závodech?

Určitě. Chtěl bych se zúčastnit Mistrovství ČR v požárním sportu, které se koná 31. 8. 2. 9. v Uherském Hradišti. Asi ale nemohou počítat se super výkony, nějaké desetiny už honit nebudu. (štr)