Na mezinárodním mistrovství České republiky v benchpressu, mrtvém tahu a silovém trojboji (MČR Open powerlifting 2017) v Praze samozřejmě nemohl chybět ani silák Václav Češka.

Tento sympatický zástupce oddílu SK Metalpower Nový Bor potvrdil své kvality a stal se absolutním vítězem jak v trojboji, tak v mrtvém tahu, a to s „totalem" (součet platných pokusů) 1150 kilogramů.

Jako základní váhu v dřepu si nechal naložit ,,pouhých" 440 kg, aby si bez zaváhání zapsal platný pokus.

Ani v tom druhém (470 kilo) neměl Češka problém, a tak se ve třetím pokusu snažil překonat své vlastní dosavadní maximum rekord všech dob s hodnotou 500 kg. Avšak činka s hodnotou 500,5 (!) kilogramu zůstala nepokořena. Prozatím!

„Před tímto šampionátem jsem absolvoval v Trnavě tréninkové závody a byl jsem trochu unavený. A hlavně jsem na sobě cítil, že mi chybí osobní hmotnost. Prostě mých současných 155 kilo je málo, a tak musím zase přibrat na nějakých těch 160," svěřil se exkluzivně Deníku Václav Češka.

V benchpressu zdolal nejprve 310 kg, poté 325 kg, přičemž tento pokus vypadal až neskutečně lehce, a proto si ve třetím nechal naložit rovných 335 kilo. Avšak neúspěšně.

Václav Češka na MMČR v PrazeTROJBOJ: absol. vítěz
MRTVÝ TAH: absol. vítěz
TOTAL: 1 150 kg
Dřep:
1. pokus (440 kg) OK
2. pokus (470 kg) OK
3. pokus (500,5 kg) NO
Benchpress:
1. pokus (310 kg) OK
2. pokus (325 kg) OK
3. pokus (335 kg) NO
Mrtvý tah:
1. pokus (330 kg) OK
2. pokus (355 kg) OK
3. pokus (360 kg) NO

„Chybělo tomu jen dotlačení," okomentoval to Češka a dodal: „Musím ale přiznat, že teď mě ten benč poprvé v životě fakt bavil."

U závěrečné disciplíny mrtvého tahu zdolal s jistotou 330 kg. Druhý pokus na 355 kilech byl o poznání těžší, ale dal ho. Ve třetím tahu (360 kilogramů) činku sice lehce pozvedl, ale už ji neudržel v prstech a upadla mu.

„Mrtvý tah? Klasika… Pro záda lehounká disciplína, ale kazí mi to ty mé krátké prsty," viděl svoji třetí disciplínu Václav Češka, jenž si prvenstvím na MČR zajistil jistou nominaci pro červencové mistrovství Evropy v Rakousku a také na říjnové mistrovství světa, které se uskuteční v Praze.

„Během těch týdnů musím opravdu přibrat," zopakoval Václav Češka a na otázku, jakým způsobem, ihned odpověděl: „Samozřejmě musím hodně pít a jíst. Na mě hodně funguje maltodextrin. Ne, nehledejte v tom názvu nic dramatického nebo chemického. Je to obyčejný kukuřičný škrob, který si vmíchávám do pití."

A jaké jídlo mu pomáhá pro navýšení osobní váhy?

„Hodně masa! Tataráček, vepřová krkovice, kuřecí řízky, brambory, ale i hodně ovoce a zeleniny. A těsně před mistrovstvím Evropy přidám čokoládu."